Jakie są przyczyny infekcji intymnych?

Istnieje wiele różnych czynników, które zwiększają ryzyko rozwoju infekcji. Mimo to bezpośrednią przyczyną zawsze są patogeny – najczęściej bakterie, grzyby i wirusy. Czym charakteryzuje się każda z tych przypadłości? Poniżej przedstawiliśmy podstawowe informacje, ale jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej – pobierz naszego ebooka. Znajdziesz w nim również prosty test, który pozwoli ci sprawdzić, czy jesteś w grupie ryzyka.
Infekcje bakteryjne
Zakażenia bakteryjne najczęściej dotykają kobiet i pojawiają się, gdy mikrobiota pochwy (nazywana również florą bakteryjną pochwy) zostaje zaburzona. Bakterie naturalnie występujące w pochwie pełnią funkcję ochronną i nie pozwalają szkodliwym patogenom wywołać choroby. Infekcja bakteryjna może wystąpić m.in. jako skutek długotrwałego przyjmowania antybiotyku czy zmian hormonalnych.
Infekcje grzybicze
Infekcje powodowane przez grzyby stanowią około 1/4 wszystkich infekcji pochwy. Grzybicze zapalenie sromu i pochwy najczęściej wywoływane jest przez gatunek Candida albicans, który odpowiada za rozwój kandydozy. Drożdżaki z tego gatunku odpowiadają też za większość infekcji grzybiczych u mężczyzn. W przypadku mężczyzn infekcja wywołana Candida albicans zazwyczaj prowadzi do drożdżakowego zapalenia żołędzi.
Infekcje wirusowe
U kobiet i mężczyzn infekcja narządów płciowych wywołana przez wirusy objawia się w postaci opryszczki. W przypadku kobiet opryszczka może zajmować wargi sromowe, pochwę, szyjkę macicy, a nawet wewnętrzną powierzchnię ud. U mężczyzn najczęściej pojawia się na powierzchni prącia, a rzadziej występuje na worku mosznowym i udach.
Jakie są objawy infekcji i jak rozpoznać infekcję intymną?

Objawy infekcji okolic intymnych najczęściej zależą od jej rodzaju. Poniżej przedstawiliśmy te, z którymi spotkasz się najczęściej. Interesuje cię, jakie objawy pojawiają się w zależności od podłoża choroby? Pobierz naszego ebooka i sprawdź, czym wyróżnia się grzybica pochwy, bakteryjna waginoza, a także inne rodzaje infekcji.
Pamiętaj, że każdy z wymienionych objawów najlepiej skonsultować ze specjalistą – lekarzem ginekologiem albo urologiem. Dzięki temu możesz uniknąć poważniejszych problemów, takich jak nawracające infekcje okolic intymnych.
Infekcje intymne u kobiet – najczęstsze objawy infekcji pochwy
Jakie są najczęstsze objawy infekcji okolic intymnych u kobiet:
- upławy
- obrzęk i zaczerwienienie
- trudności w oddawaniu moczu
- stany zapalne sromu i szyjki macicy
- nieprzyjemny (rybi) zapach z pochwy
- podrażnienie, pieczenie i świąd w okolicach krocza
Infekcje intymne u mężczyzn – to również się zdarza!
Jakie są najczęstsze objawy infekcji okolic intymnych u mężczyzn:
- wysypka
- bolesne ejakulacje
- ból podczas stosunku
- dyskomfort podczas oddawania moczu
- podrażnienie, pieczenie i świąd w okolicach krocza
- ropna lub ropno-śluzowa wydzielina z cewki moczowej
Leczenie infekcji intymnych, co musisz wiedzieć?
Leczenie infekcji zależy od ich rodzaju i przyczyny. Zawsze najlepiej zgłosić się do lekarza, który dobierze odpowiednie leki na infekcje intymne, a czasem zleci badania, takie jak wymaz z pochwy. Prawidłowe leczenie zapobiega powstawaniu nawrotów i skraca czas choroby. Chociaż domowe sposoby na infekcje intymne mogą wydawać się skuteczne, to jednak lepiej korzystać ze sprawdzonych preparatów – również tych dostępnych bez recepty.
Pamiętaj, że zamiast leczyć infekcję, lepiej jest jej zapobiegać. Podstawę stanowi tutaj właściwa higiena intymna. Co jeszcze możesz zrobić, aby uniknąć przykrego problemu? W naszym ebooku znajdziesz 5 dodatkowych porad, które pomogą ci zapobiegnąć powstawaniu infekcji – sprawdź je!
FAQ – podsumowanie artykułu
Najczęstsze przyczyny to zaburzenie równowagi flory bakteryjnej, stosowanie agresywnych środków higienicznych, antybiotykoterapia oraz osłabienie odporności. Infekcje mogą być wywołane przez bakterie, grzyby lub wirusy. Ważna jest delikatna, ale skuteczna higiena – warto wybierać produkty, które nie naruszają naturalnej bariery ochronnej, jak np. octenisept® spray.
Objawy obejmują świąd, pieczenie, nieprzyjemny zapach wydzieliny, zaczerwienienie oraz ból podczas oddawania moczu lub stosunku. W przypadku ich wystąpienia warto skonsultować się z lekarzem. Aby złagodzić dyskomfort i wspomóc regenerację, można sięgnąć po preparaty zawierające oktenidynę, która działa antyseptycznie i przyspiesza gojenie.
Leczenie zależy od przyczyny infekcji – w przypadku zakażeń grzybiczych stosuje się leki przeciwgrzybicze, a przy infekcjach bakteryjnych antybiotyki. Wspomagająco warto stosować probiotyki oraz dbać o odpowiednią higienę. Produkty zawierające oktenidynę, jak octenisept® spray, mogą wspierać leczenie poprzez eliminację drobnoustrojów i zapobieganie nawrotom infekcji.