Pielęgnacja niemowlaka – jak to robić?

Technika i rodzaj pielęgnacji kikuta pępowinowego ulegały modyfikacji przez wiele lat. Metody stosowane w naszym kraju nie były uregulowane żadnymi oficjalnymi zaleceniami. Jeszcze kilka lat temu do jego pielęgnacji używano, zarówno podczas pobytu dziecka w szpitalu, jak i po wypisaniu do domu, 70% roztworu alkoholu etylowego lub spirytusowego roztworu pioktaniny (czyli fioletu gencjanowego). Gencjana działa bakteriobójczo, ale zmienia środowisko wokół pępka i pod intensywnym kolorem nie widać obrzęku ani zmian.

Według przeprowadzonych badań alkohol nie wysusza kikuta pępowinowego, mimo że działa tak na skórę. Prowadzi to do wydłużenia czasu jego odpadnięcia i może się wiązać ze zwiększoną częstotliwością występowania komplikacji. Pojawiały się także przypadki podrażnienia, a nawet poparzenia skóry noworodka alkoholem etylowym. Nie zapominajmy, że naskórek takiego maleństwa jest cieńszy od naskórka osoby dorosłej, co może powodować przenikanie alkoholu do głębszych warstw skóry, a stąd do krwiobiegu i w rezultacie powodować efekt neurotoksyczny; dlatego też nie jest zalecane stosowanie tego rodzaju preparatów (antyseptyków) miejscowo w pielęgnacji pępka.

Obecnie funkcjonujące w naszym kraju zalecenia dotyczące pielęgnacji kikuta pępowinowego u noworodków są tożsame z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia a lekarze i farmaceuci zachęcają do ich przestrzegania. 
Przyniosło to podstawową zmianę w pielęgnacji – odstąpiono od rutynowego stosowania alkoholu etylowego na rzecz użycia octenisept®u.

octenisept® jako lek i preparat na bazie oktenidyny posiada badania kliniczne dopuszczające go do stosowania nawet dla wcześniaków urodzonych od 26 tygodnia ze względu całkowity brak toksyczności, brak zawartości alkoholu i wysoką skuteczność bakteriobójczą. octenisept® jest rekomendowany do stosowania u dzieci od 25 tygodnia życia jako
 najbezpieczniejszy antyseptyk.

Preparat odkażający należy stosować raz na dobę, zwracając uwagę na dokładne jego nanie-sienie na całą powierzchnię kikuta, ze szczególnym uwzględnieniem nasady. Czas działania to ok. 1 min. Następnie należy kikut pępowinowy dokładnie osuszyć. Tak pielęgnowany pępek powinien odpaść do 15-21 dnia po porodzie. Pamiętaj! Podstawą prawidłowego gojenia jest właściwa pielęgnacja oraz przestrzeganie podstawowych zasad higieny.

Niezbędnik w pielęgnacji pępuszka:

 • jałowe waciki
 • waciki/gaziki
 • octenisept® – lek odkażający zawierający oktenidynę
 • miękki, mały ręcznik
 • tetrowa pieluszka

Toaleta kikuta pępowinowego krok po kroku:

 1. Umyj ręce wodą z mydłem przed kontaktem i po kontakcie z pępkiem dziecka.
 2. Staraj się utrzymywać kikut pępowinowy dziecka w czystości i suchości.
 3. Do pielęgnacji kikuta pępowinowego używaj bawełnianego wacika nasączonego octenisept®em.
 4. Nie używaj środków na bazie alkoholu ani chusteczek nawilżanych dla niemowląt.
 5. Do kąpieli wlewaj mniej wody, aby unikać zamoczenia pępowiny. Jeśli do tego dojdzie – osusz pępowinę.
 6. Jak najczęściej wystawiaj kikut na działanie powietrza.
 7. Nie przykrywaj kikuta pieluchą.
 8. Chroń kikut pępowinowy przed podrażnieniem przez guziki, zamki, napy itp.
* IMS z lat 2011-2020

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Schülke Polska sp. z o.o. z siedzibą w Waszawie w celu otrzymania informacji na wysłane zapytanie (zgodnie z Ustawą z dn. 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dn. 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE.

Oświadczam, że akceptuję Politykę Prywatności.