Pielęgnacja kikuta – jak pielęgnować pępek niemowlaka
Technika i rodzaj pielęgnacji pępka niemowlaka i kikuta pępowinowego ulegały modyfikacji przez wiele lat. Metody stosowane w naszym kraju nie były uregulowane żadnymi oficjalnymi zaleceniami. Jeszcze kilka lat temu w szpitalu stosowało się 70% roztworu alkoholu etylowego lub spirytusowego roztworu pioktaniny (czyli fioletu gencjanowego). Ten sam sposób zalecano do stosowania w domu. Gencjana działa bakteriobójczo, ale zmienia środowisko wokół pępka. Dodatkowo pod bardzo intensywnym kolorem nie widać obrzęku ani zmian.
Czym nie przemywać pępka niemowląt
Według przeprowadzonych badań alkohol nie wysusza kikuta pępowinowego, mimo że działa tak na skórę. Prowadzi to do wydłużenia czasu jego odpadnięcia i może się wiązać ze zwiększoną częstotliwością występowania komplikacji. Pojawiały się także przypadki podrażnienia, a nawet poparzenia skóry noworodka alkoholem etylowym. Nie zapominajmy, że naskórek takiego maleństwa jest cieńszy od naskórka osoby dorosłej. To możę powodować przenikanie alkoholu do głębszych warstw skóry, a stąd do krwiobiegu. W rezultacie może to powodować efekt neurotoksyczny, dlatego też nie jest zalecane stosowanie tego rodzaju preparatów (antyseptyków) miejscowo w pielęgnacji pępka.
Jak pielęgnować pępek niemowlaka
Obecnie funkcjonujące w naszym kraju zalecenia są tożsame z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia. Lekarze i farmaceuci zachęcają do ich przestrzegania. Przyniosło to podstawową zmianę w pielęgnacji, odstąpiono od rutynowego stosowania alkoholu etylowego na rzecz użycia octeniseptu® w sprayu.
octenisept® rekomendowany do stosowania u dzieci od 25 tygodnia życia jako najbezpieczniejszy antyseptyk. Preparat odkażający należy stosować raz na dobę, zwracając uwagę na dokładne jego naniesienie na całą powierzchnię kikuta. W szczególności powinno się uwzględnić nasadę. Czas działania to ok. 1 min. Następnie należy kikut pępowinowy dokładnie osuszyć. Tak pielęgnowany pępek powinien odpaść do 15-21 dnia po porodzie. Pamiętaj! Podstawą prawidłowego gojenia jest właściwa pielęgnacja oraz przestrzeganie podstawowych zasad higieny.