Pielęgnacja pępka u niemowlaka – jak to robić?

Pielęgnacja kikuta pępowinowego u noworodków – czy robisz to prawidłowo?

Pielęgnacja kikuta pępowiny u noworodka, szczególnie jej technika ulegały modyfikacji przez wiele lat. Metody stosowane w naszym kraju nie były uregulowane żadnymi oficjalnymi zaleceniami. Jeszcze kilka lat temu do jego pielęgnacji używano, zarówno podczas pobytu dziecka w szpitalu, jak i po wypisaniu do domu, 70% roztworu alkoholu etylowego lub spirytusowego roztworu pioktaniny (czyli fioletu gencjanowego). Gencjana działa bakteriobójczo, ale zmienia środowisko wokół pępka i pod intensywnym kolorem nie widać obrzęku ani zmian.

Według przeprowadzonych badań alkohol nie wysusza kikuta pępowinowego, mimo że działa tak na skórę. Prowadzi to do wydłużenia czasu jego odpadnięcia i może się wiązać ze zwiększoną częstotliwością występowania komplikacji.

Pojawiały się także przypadki po-drażnienia, a nawet poparzenia alkoholem etylowym skóry noworodka. Nie zapominajmy, że naskórek takiego maleństwa jest cieńszy od naskórka osoby dorosłej, co może powodować przenikanie alkoholu do głębszych warstw skóry, a stąd do krwiobiegu i w rezultacie powodować efekt neurotoksyczny; dlatego też nie jest zalecane stosowanie tego rodzaju preparatów (antyseptyków) miejscowo w pielęgnacji pępka.

Obecnie funkcjonujące w naszym kraju zalecenia dotyczące pielęgnacji kikuta pępowinowego u noworodków są tożsame z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia a lekarze i farmaceuci zachęcają do ich przestrzegania. 
Przyniosło to podstawową zmianę w pielęgnacji – odstąpiono od rutynowego stosowania alkoholu etylowego na rzecz użycia Octeniseptu.

Octenisept na pępek noworodka jest bezpieczny jako lek i preparat na bazie oktenidyny posiada badania kliniczne dopuszczające go do stosowania NAWET DLA WCZEŚNIAKÓW URODZONYCH od 26 tygodnia ze względu całkowity brak toksyczności, brak zawartości alkoholu i wysoką skuteczność bójczą .

Octenisept do pępka jest rekomendowany do stosowania u dzieci od 25 tygodnia życia jako
najbezpieczniejszy antyseptyk.

Octenisept jako preparat odkażający należy stosować na pępek u niemowlaka raz na dobę, zwracając uwagę na dokładne jego nanie-sienie na całą powierzchnię kikuta, ze szczególnym uwzględnieniem nasady. Czas działania Octeniseptu na kikut pępowinowy to ok. 1 min. Następnie należy kikut pępowinowy dokładnie osuszyć. Tak pielęgnowany kikut pępowiny powinien odpaść do 15-21 dnia po porodzie.

Pamiętaj!

Prawidłowe gojenie pępka u noworodka jest możliwe jeżeli właściwa jest pielęgnacja skóry niemowlaka oraz jeżeli przestrzegamy podstawowych zasad higieny.

Pielęgnacja pępka u noworodka – Twój niezbędnik to:

 • Jałowe waciki,
 • Waciki/gaziki,
 • Octenisept – lek odkażający zawierający oktenidynę,
 • Miękki, mały ręcznik,
 • Tetrowa pieluszka.

Toaleta kikuta pępowinowego krok po kroku:

 1.  Umyj ręce wodą z mydłem przed kontaktem i po kontakcie z pępkiem dziecka.
 2.  Staraj się utrzymywać kikut pępowinowy dziecka w czystości i suchości.
 3.  Do pielęgnacji kikuta pępowinowego używaj bawełnianego wacika nasączonego Octeniseptem.
 4.  Nie używaj środków na bazie alkoholu ani chusteczek nawilżanych dla niemowląt.
 5.  Do kąpieli wlewaj mniej wody, aby unikać zamoczenia pępowiny. Jeśli do tego dojdzie – osusz pępowinę.
 6.  Jak najczęściej wystawiaj kikut na działanie powietrza.
 7.    Nie przykrywaj kikuta pieluchą.
 8.   Chroń kikut pępowinowy przed podrażnieniem przez guziki, zamki, napy itp.
image
* IMS z lat 2011-2016

Masz pytania? Odpowiemy na nie! Zostaw kontakt.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych oraz sprzedaży produktów i usług, przez przez Schülke z siedzibą w Waszawie.

Oświadczam, że akceptuję Politykę Prywatności.