Kobiecość pod ochroną

Zdrowie intymne kobiety to – dosłownie i w przenośni – delikatny temat.  Zależy od wielu czynników, a jego zachwianie często wiąże się z ważnymi wydarzeniami w życiu: aktywnością seksualną, ciążą i połogiem, menopauzą. Warto wiedzieć, co zrobić, żeby uchronić się przed infekcjami miejsc intymnych, a także jak wyleczyć infekcję intymną.

Ekosystem pochwy składa się z komórek nabłonka, wydzieliny (śluz) oraz fizjologicznie zasiedlających ją drobnoustrojów. Ważna jest równowaga pomiędzy tymi elementami: ich zaburzenie może doprowadzić do rozwoju infekcji. Dominującym w pochwie drobnoustrojem są bakterie z rodzaju Lactobacillus, pałeczki kwasu mlekowego. Kwas mlekowy wytwarzany przez nie obniża wartość pH waginy, chroniąc ją przed niepożądaną kolonizacją bakteriami, grzybami i innymi chorobotwórczymi drobnoustrojami. Żeby wytwarzać kwas mlekowy Lactobacillus potrzebują kolagenu, który jest odkładany w nabłonku pochwy.

Infekcja intymna – kiedy musisz być ostrożna

Czynnikami ryzyka infekcji intymnej są między innymi: nieodpowiednia higiena, ubiór i dieta, aktywność seksualna, obniżenie odporności, przyjmowanie leków (np. antybiotyków) lub choroby, w tym cukrzyca, schorzenia wątroby, anemie. Menopauza, ciąża i poród, zabiegi w obrębie pochwy i sromu mają duży wpływ na zmiany w delikatnej równowadze dróg rodnych. Wilgotne środowisko pochwy to doskonała pożywka dla bakterii, dlatego każda zmiana może wpłynąć na zachwianie równowagi w strefach intymnych. Trzeba pamiętać, że stan chorobowy to nie tylko zainfekowanie obcymi drobnoustrojami, ale także zmiana w składzie naturalnie występujących bakterii i grzybów – jeśli grzybów Candida, fizjologicznie zasiedlających pochwę, będzie zdecydowanie więcej i zdominują florę pochwy, także mówimy o infekcji.

Infekcja – problem, którego nie można lekceważyć

Zależnie od tego, co je wywołuje, objawy infekcji pochwy mogą się różnić. Grzybica stref intymnych objawia się wystąpieniem świądu, gęstych, grudkowatych, biało-żółtych upławów. Ginekolog może sprawdzić, jakie jest pH pochwy – w przypadku grzybicy będzie ono niższe niż 4,5. Infekcja bakteryjna pochwy to nieprzyjemny zapach, upławy są wodniste, białe, szare lub zielonkawe. Niestety, nie każdy stan zapalny daje zauważalne objawy. Dodatkowo zakażenie pochwy i objawy mogą być mieszane, np. bakteryjno-grzybicze, w takim przypadku konieczne jest przeprowadzenie specjalistycznych testów które pomogą zidentyfikować przyczynę infekcji intymnych.

Chorobotwórcze drobnoustroje przenoszą się pomiędzy partnerami seksualnymi. Mężczyźni często przechodzą infekcje okolic intymnych tego typu bezobjawowo, jednak w trosce o zdrowie swojej partnerki także powinni się przebadać.

Ciężkie, nieleczone zakażenia mają bardzo poważne konsekwencje, m.in. zwiększają ryzyko poronień, przedwczesnego porodu, mogą wpłynąć także na pojawienie się powikłań pooperacyjnych.

Leczenie infekcji intymnych

W przypadku zaobserwowania u siebie objawów zakażenia pochwy należy udać się do ginekologa. Leczenie i profilaktyka zakażeń w okolicy pochwy i sromu opiera się na trzech głównych sposobach: antybiotykoterapii, probiotykoterapii i stosowaniu środków antyseptycznych. Antybiotyki są silnymi lekami działającymi przeciw bakteriom, są przepisywane przez lekarzy i powinny być stosowane po starannym określeniu typu infekcji. Probiotyki są suplementami diety, można je przyjmować doustnie lub aplikować bezpośrednio do określonego narządu. Probiotyki mają na celu stworzenie warunków do przywrócenia równowagi mikrobiologicznej. We wspomnianych schorzeniach warunkiem jest wsparcie rozwoju szczepów Lactobacillus, fizjologicznie występujących w pochwie. Antyseptyki, szczególnie te z zawartością octenidyny, działają miejscowo i skutecznie zwalczają szkodliwe drobnoustroje. Można stosować je na skórę i błonę śluzową, także na rany (np. po szyciu krocza po porodzie). Najlepszym wyborem jest użycie środków zawierających octenidynę, np. octenisept.

Octenisept  na infekcje pochwy – dlaczego jest najlepszy?

Stosowanie octenidyny, składnika aktywnego octeniseptu pozwala na skuteczną walkę z infekcjami. octenisept jest bezkonkurencyjny w przypadku walki z zakażeniami bakteryjnymi, w dodatku szybciej dochodzi do ponownego zasiedlenia pochwy przyjaznymi bakteriami Lactobacillus.

Octenidyna szybko i bardzo skutecznie redukuje poziom mikroorganizmów w okolicy narządów płciowych. Nie przenika do tkanek, dlatego wykazuje efekt przedłużonego działania: utrzymuje się na ich powierzchni nawet do 24 godzin. Brak wchłaniania gwarantuje bezpieczeństwo stosowania octeniseptu, co jest szczególnie ważne dla kobiet w ciąży i w okresie połogu, gdy celem jest nieprzenikanie składników leków i preparatów do krwioobiegu dziecka i do mleka.

image
* IMS z lat 2011-2016

Masz pytania? Odpowiemy na nie! Zostaw kontakt.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych oraz sprzedaży produktów i usług, przez przez Schülke z siedzibą w Waszawie.

Oświadczam, że akceptuję Politykę Prywatności.