Wyleczyć przewlekłą ranę – prawdziwe wyzwanie

Niegojące i trudnogojące się rany to poważny problem wpływający na wiele stref życia chorego. Zjawisko to dotyka nawet 1-1,5% społeczeństwa a terapia jest złożona i wymaga czasu, uwagi i nakładów pieniężnych. Warto zapoznać się z zasadami terapii miejscowej ran przewlekłych, by jak najszybciej wygoić problem.

O ranach trudnogojących się (przewlekłych) mówimy, gdy uszkodzenia skóry nie wykazują tendencji do gojenia przez czas ponad trzech miesięcy. Cukrzyca i niewydolność żylna wyjątkowo sprzyjają wystąpieniu takim schorzeniom, inne czynniki wpływające na pojawienie się ran przewlekłych to obecność tkanki martwiczej i infekcji lokalnej tkanki. Bez względu na to, czy przyczyną problemu jest choroba systemowa, czy lokalna, należy poza odpowiednim leczeniem miejscowym zastosować leczenie przyczynowe: w przypadku np. cukrzycy należy dbać o ustabilizowanie poziomu glukozy we krwi, w przypadku infekcji – przyjmowanie antybiotyków lub innych leków zwalczających zakażenie.

Uważna obserwacja uszkodzeń skóry to podstawa prawidłowej pielęgnacji miejscowej. Należy ustalić: czy w ranie występuje infekcja, jaki kolor jest w niej dominujący oraz czy rana jest sucha czy wilgotna. Zakażenie objawia się najczęściej zaczerwienieniem, bólem, obrzękiem, pojawieniem się ropy oraz miejscowym podwyższeniem temperatury w okolicy rany. Dodatkowo, dla osób z ranami przewlekłymi wprowadzono skalę W.A.R., która określa czynniki ryzyka wystąpienia infekcji rany (m.in. cukrzyca, duża powierzchnia uszkodzenia skóry, spadki odporności). Zakażenia wywołane są przez przeróżne drobnoustroje: bakterie Gram ujemne (w tym P. aeruginosa, pałeczka ropy błękitnej) i dodatnie (m.in. gronkowiec złocisty), wirusy, pierwotniaki a także grzyby. Infekcję należy leczyć możliwie w najwcześniejszym stadium, chory powinien od razu udać się do lekarza. Leki dobiera się po badaniu mikrobiologicznym, które określi, co wywołuje zakażenie.

Rana przewlekła zazwyczaj pokryta jest czarną i suchą tkanką, czasami ma nalot żółtej martwicy. Gdy rana goi się, przeważa czerwony kolor, następnie pojawia się młody naskórek koloru różowego. Nie powinno dochodzić do znacznego wysięku w ranie, gdyż w płynie zawiera się duża ilość czynników wzmacniających stan zapalny.

Prawidłowe postępowanie z ranami trudnogojącymi się to zastosowanie skutecznych i bezpiecznych dla chorego środków antyseptycznych i właściwych, specjalistycznych opatrunków. Celem jest jak najdokładniejsze wyeliminowanie drobnoustrojów chorobotwórczych i zapewnienie w ranie warunków optymalnych dla rozpoczęcia i podtrzymania procesu gojenia.

W przypadku ran przewlekłych zmiany opatrunku nie powinny być wykonywane zbyt często, wystarczy raz na 2-4 dni. Oczyszczanie rany jest bardzo ważnym elementem pielęgnacji. Nawet mała rana, nie stwarzająca problemów, powinna być oczyszczana raz na kilka dni. Należy delikatnie, ale dokładnie przemywać zranienie gazą zwilżoną antyseptykiem, np. octeniseptem. Nie zaleca się stosowania wody utlenionej i preparatów zawierających podchloryn sodu (Microdacyn) lub mleczan etakrydyny (Rivanol). Można zastosować inne metody oczyszczania: enzymatyczne, biologiczne, autolityczne i debridement chirurgiczny: chirurgiczne oczyszczanie rany za pomocą skalpela.

Opatrunki dobiera się odpowiednio do fazy gojenia, poziomu wysięku rany oraz składu i właściwości substancji zawartych w opatrunku. Dla ran zakażonych polecane są antybakteryjne opatrunki zawierające jony srebra i octenidynę. Opatrunki mogą być hydrowłókniste, mieć formę żelu lub pianki. Opatrunki hydrowłókniste mogą być z powodzeniem stosowane przy dużym wysięku, gdy rana jest wilgotna. Mają one wysoką chłonność, dobrze dopasowują się do rany. Może być stosowany samodzielnie, bezpośrednio stykając się z uszkodzeniem, lub być używany w połączeniu z opatrunkiem żelowym. Pianki są także bardzo chłonne, mają zdolność „oddychania”, bardzo dobrze chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi (otarciami) oraz zapewniają izolację termiczną. Żele pozwalają na regulację wysięku w przypadku ran suchych, z małym i umiarkowanym wysiękiem, pełnią funkcję oczyszczającą w ranie i utrzymują odpowiednią wilgoć. Gdy następuje gojenie można użyć opatrunków hydrokoloidowych lub w dalszym ciągu stosować pianki. W dalszym ciągu należy stosować preparaty antyseptyczne, najlepiej zawierające octenidynę (octenisept).

Preparaty zawierające octenidynę są szczególnie warte uwagi. Za ich stosowaniem przemawia wysokie bezpieczeństwo, szerokie spektrum działania, skuteczność i możliwość łączenia ich z opatrunkami specjalistycznymi. Nie ma ograniczeń wiekowych i czasowych dla ich stosowania. Lek zawierający octenidynę, octenisept, wspiera proces gojenia i jest bezbarwny, co jest ważne w ocenie stanu rany przewlekłej.

Prawidłowa pielęgnacja ran przewlekłych i stosowanie odpowiednio dobranych preparatów i opatrunków zapewnia bezpieczeństwo i w dużym stopniu wspiera gojenie.

* IMS z lat 2011-2018

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Schülke Polska sp. z o.o. z siedzibą w Waszawie w celu otrzymania informacji na wysłane zapytanie (zgodnie z Ustawą z dn. 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dn. 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE.

Oświadczam, że akceptuję Politykę Prywatności.