
Jak zadbać o prawidłowe gojenie się ran i zapobiegać infekcjom?
Leczenie ran i skaleczeń, a także gojenie ran przewlekłych potrafi być uciążliwe i długotrwałe. Problemy prowadzące do zaburzenia prawidłowego przebiegu gojenia to m.in. zakażenia i pojawienie się stanów zapalnych skaleczeń, ran, odleżyn. Dlatego bardzo ważna jest odpowiednia opieka nad raną.
Co zrobić, aby wspierać prawidłowe gojenie się ran i zapobiegać infekcjom? Pierwszym krokiem jest dokładne oczyszczenie rany z brudu i bakterii. Najlepiej przemyć ranę letnią wodą i delikatnie zdezynfekować przy użyciu środka antyseptycznego. Ważne jest, aby odpowiednio zabezpieczyć ranę, stosując sterylny opatrunek. Opatrunek zapobiega dostępowi bakterii i brudu, a także chroni przed przypadkowym urazem.
Warto regularnie obserwować ranę pod kątem oznak infekcji, takich jak zaczerwienienie lub obrzęk wokół rany, wyciek ropy, wzrost bólu czy gorączka. W przypadku wystąpienia tych objawów należy skontaktować się z lekarzem.
Pamiętaj, że dokładny sposób postępowania z raną zależy od jej rodzaju oraz czynnika, który doprowadził do powstania urazu i przerwania ciągłości tkanek.

Jak przyspieszyć gojenie ran przez właściwą pielęgnację?
Co na rany zastosować, aby szybciej się goiły? Żeby wspierać proces regeneracji tkanek po powstaniu otarcia, skaleczenia i rany, należy stosować się do prostych zasad. Kluczowa jest odpowiednia pielęgnacja i zastosowanie środków, które stymulują regenerację skóry i minimalizują ryzyko infekcji.
Każdą ranę trzeba na początku oczyścić – już to wpływa na czas gojenia. Kolejnym czynnikiem jest właściwa i regularna zmiana opatrunku. Sterylne opatrunki chronią ranę przed zanieczyszczeniami i drobnoustrojami, minimalizując ryzyko infekcji. Opatrunki powinny być dostosowane do rodzaju rany: hydrożelowe, hydrofobowe lub oddychające. Warto również zabezpieczyć ranę przed przywieraniem opatrunku przy pomocy odpowiedniego preparatu.
Należy unikać dotykania powierzchni rany lub narażania jej na urazy mechaniczne. Przy wszelkich czynnościach, podczas których można mieć kontakt z raną, trzeba stosować rękawiczki jednorazowe lub starannie myć ręce. Do przemywania i pielęgnacji rany najlepiej używać tylko specjalnych środków. Powinno się unikać wody utlenionej, perfumowanych mydeł i innych drażniących substancji np. alkoholu.
W aptekach dostępne są również preparaty, które pomagają w przebiegu gojenia się rany.

Jakimi preparatami przyspieszymy proces gojenia ran i skaleczeń?
Co na gojenie ran? Wśród produktów octenisept® znajdują się 3 produkty warte omówienia przy właściwej pielęgnacji.
octenisept® spray na rany, skaleczenia, do odkażania
octenisept® spray działa na bakterie, grzyby i wirusy w czasie 1 minuty. Oczyszcza rany i skaleczenia – te małe, powierzchowne – jak otarcia i zadrapania przy ranach głębokich. To lek, którym odkazisz rany pooperacyjne, a także błonę śluzową i skórę. Stosuje się go przy każdej zmianie opatrunku, aplikując bezpośrednio na ranę. Można nim płukać jamę ustną. Odkaża skórę zmienioną chorobowo, jest bezpieczny i może być stosowany zarówno u niemowląt, dzieci, jak i dorosłych.
octenisept® żel przyspiesza gojenie ran i skaleczeń
octenisept® żel przyspiesza gojenie ran aż 15x. Ten żel na rany stwarza optymalne warunki do gojenia. octenisept® żel skutecznie nawilża ranę i tworzy barierę ochronną. Dodatkowo zabezpiecza ranę przed przywieraniem opatrunku, dzięki czemu wspiera gojenie i chroni przed powstawaniem nowych uszkodzeń.
octenisept® krem na skórę podrażnioną
Podrażniona skóra i zadrapania tworzą spory dyskomfort. Podobnie jest w przypadku czerwonej i suchej skóry, która może łuszczyć się i swędzić. Czasami nawet pęka, przez co powstają na niej drobne rany. Wrażliwa i podrażniona skóra wymaga szczególnej opieki, pielęgnacji i ochrony. octenisept® krem chroni skórę, wspomaga regenerację i łagodzi podrażnienia. W swoim składzie zawiera oktenidynę o właściwościach antybakteryjnych.

Przyspieszanie gojenia rany może być proste i domowymi sposobami
Kiedy wiadomo, jakimi środkami przyspieszyć gojenie się rany, pielęgnacja staje się prostsza. Dzięki produktom octenisept® gojenie może być łatwe.
Produkty octenisept® to 3 kroki w stronę właściwej pielęgnacji rany:
- octenisept® spray na rany odkazi ranę.
- Żeby zabezpieczyć ranę przed przywieraniem opatrunku i stworzyć optymalne, wilgotne środowisko do gojenia się należy stosować octenisept® żel na rany.
- octenisept® krem zabezpieczy brzegi rany przed przesuszeniem, posiada pantenol i bisabolol więc na podrażnionej skórze przyniesie ulgę.
Bibliografia
- Baranoski, Sharon, i Ayello, Elizabeth A. Wound Care Essentials: Practice Principles. Wolters Kluwer Health, 2020.
- Krasner, Diane. Chronic Wound Care: The Essentials. HMP Communications, 2014.
- World Health Organization. Guidelines for Wound Management in the Community Setting. WHO, 2019.
- Wound Repair and Regeneration. Oficjalne czasopismo Wound Healing Society. Różne numery.
- Journal of Wound Care. Oficjalne czasopismo medyczne. Różne numery.
FAQ – podsumowanie artykułu
Aby przyspieszyć gojenie ran, należy zadbać o odpowiednią higienę, stosować środki przeciwzapalne i nawilżające, a także unikać drażniących substancji. Warto również regularnie zmieniać opatrunki oraz zapewnić odpowiednią dietę dostarczającą wszystkich niezbędnych składników odżywczych.
W przypadku zakażenia rany ważne jest, aby natychmiast skonsultować się z lekarzem. Objawy zakażenia mogą obejmować zaczerwienienie, obrzęk, ból oraz wydzielinę. Lekarz może zalecić odpowiednie leczenie, w tym antybiotyki i przedstawić wskazówki dotyczące dalszej pielęgnacji rany.
Do dezynfekcji ran najlepiej używać preparatów zawierających składniki takie jak oktenidyna (np. octenisept® spray na rany). Ważne jest, aby unikać stosowania alkoholu czy jodu, ponieważ mogą one powodować podrażnienia.