Uśmiechnij się – wypłucz problemy jamy ustnej

Pielęgnacja jamy ustnej to nie tylko dbanie o czyste i mocne zęby bez próchnicy. Należy także mieć na uwadze, dolegliwości takie jak: afta, paradontoza, grzybica, czy przykry zapach z ust. Większość z nich spowodowana jest działaniem niepożądanych drobnoustrojów. Jama ustna jest „bramą” naszego organizmu i zaniedbanie tych schorzeń może doprowadzić do rozsiania bakterii po całym organizmie. Prosta zmiana przynosi rozwiązanie tych problemów: wystarczy zastosować odpowiednie płyny do płukania jamy ustnej.

Paradontoza, wróg pięknego uśmiechu 

Zapalenie przyzębia, inaczej paradontoza, to choroba podstępna, atakująca często bez wyraźnych objawów. Stan zapalny pojawia się w miejscu zetknięcia się zębów z dziąsłami. Podstawową przyczyną takiego stanu jest nieusuwany kamień nazębny, a więc działanie bakterii. Po pewnym czasie odsłaniają się szyjki zębowe, bardzo wrażliwe na zmiany temperatury i słodkie lub kwaśne pokarmy. Nieleczona paradontoza może nawet doprowadzić do utraty zębów z powodu cofnięcia się tkanek podtrzymujących zęby w kościach szczęki. Jest to bardzo rozpowszechnione schorzenie, nawet 70% Polaków może na nią cierpieć. Lekarze i farmaceuci radzą szczególnie dbać o profilaktykę i leczenie paradontozy. Pomocne jest wyeliminowanie bakterii, które wywołują stan zapalny.

Problem przykrego zapachu z ust

Halitoza – tak fachowo określany jest nieprzyjemny zapach z ust. Najczęściej nie jest on objawem poważnej choroby, lecz znacząco wpływa na kontakty międzyludzkie. Szacuje się że ok 15-30% społeczeństwa ma problem z nieświeżym oddechem, z czego 95% przypadków ma swoje źródło w jamie ustnej i jest wywołane przez drobnoustroje. Halitoza towarzyszy m.in. zaawansowanej próchnicy i paradontozie, zapaleniu migdałków, częstą przyczyną jest także nieodpowiednia higiena języka. Bakterie osadzają się na tylnej części języka, której nie oczyszczamy podczas mycia zębów. Większość ludzi nie umie prawidłowo dbać o higienę języka. Rozwiązaniem tego problemu jest regularne stosowanie bakteriobójczego płynu do płukania jamy ustnej.

Grzybice i afty – nie tylko u przedszkolaków

Afty to owrzodzenia, uszkodzenia błony śluzowej które powodują ból. Grzybice, w tym pleśniawki, to miejsca zainfekowane grzybami. Objawiają się żółtawym nalotem w jamie ustnej, po wewnętrznej stronie policzków lub na podniebieniu, często towarzyszy mu halitoza i trudności z przełykaniem. Oba schorzenia pojawiają się w okresie obniżonej odporności, dlatego często występują u małych dzieci, osób przewlekle chorych i starszych. Uszkodzenia mechaniczne także przyczyniają się do wystąpienia aft, dlatego osoby noszące aparaty korekcyjne powinny szczególnie chronić błonę śluzową jamy ustnej. Problemy te mogą jednak zaatakować każdego, w dowolnym wieku. W walce z nimi, poza stosowaniem łagodnych środków antybakteryjnych, przydatna jest zbilansowana dieta, suplementacja witaminowa oraz ograniczenie spożywania cukrów.

Octenisept do płukania gardła

Zastosowanie specjalistycznej płukanki jest kluczowe w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej, ale jest też coraz częściej pomocne w profilaktyce i leczeniu infekcji gardła. Płukanka jest szczególnie skuteczna w początkowym stadium bólu gardła, zanim bakterie i wirusy zaatakują dolne drogi oddechowe.

Jaki powinien być płyn do płukania?

Idealny płyn do płukania jamy ustnej to środek o szerokich właściwościach bakteriobójczych, równie skutecznie działający na grzyby i wirusy. Środki na bazie octenidyny, w tym Octenisept, działają wyjątkowo skutecznie, a zarazem bezpiecznie. Octenisept z odrobiną wody może być stosowany jako płyn do płukania jamy ustnej nawet u dzieci (jeśli dziecko nie umie płukać i wypluwać, można użyć patyczka higienicznego i posmarować zmienione miejsce), jest także polecany do pielęgnacji chorych po radioterapii i może być stosowany długotrwale. Octenisept nie zawiera cukru i jest bezbarwny, co jest szczególnie ważne w pielęgnacji jamy ustnej. Środki na bazie octenidyny skutecznie wspierają regenerację tkanek podczas zapaleń w obrębie jamy ustnej, łagodzą ból dziąseł. Szybko i trwale hamują rozwój bakterii, zapobiegają powstawaniu kamienia nazębnego. Warto zastosować Octenisept dla zdrowia jamy ustnej i szerokiego, zdrowego uśmiechu.

image
* IMS z lat 2011-2016

Masz pytania? Odpowiemy na nie! Zostaw kontakt.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych oraz sprzedaży produktów i usług, przez przez Schülke z siedzibą w Waszawie.

Oświadczam, że akceptuję Politykę Prywatności.