Uśmiechnij się – wypłucz problemy jamy ustnej

Pielęgnacja jamy ustnej to nie tylko dbanie o czyste i mocne zęby bez próchnicy. Należy także skutecznie radzić sobie z innymi dolegliwościami w jamie ustnej: paradontozą, aftami, grzybicą czy nieprzyjemnym zapachem z ust. Większość z nich spowodowana jest działaniem niepożądanych drobnoustrojów. Jama ustna jest „bramą” naszego organizmu i zaniedbanie tych schorzeń może doprowadzić do rozsiania bakterii po całym organizmie. Prosta zmiana przynosi rozwiązanie tych problemów: wystarczy zastosować odpowiedni płyn do płukania jamy ustnej.

Grzybice i afty – nie tylko u przedszkolaków

Afty to owrzodzenia, uszkodzenia błony śluzowej które powodują ból. Grzybice, w tym pleśniawki, to miejsca zainfekowane grzybami. Objawiają się żółtawym nalotem w jamie ustnej, po wewnętrznej stronie policzków lub na podniebieniu, często towarzyszy mu halitoza i trudności z przełykaniem. Oba schorzenia pojawiają się w okresie obniżonej odporności, dlatego często występują u małych dzieci, osób przewlekle chorych i starszych. Uszkodzenia mechaniczne także przyczyniają się do wystąpienia aft, dlatego osoby noszące aparaty korekcyjne powinny szczególnie chronić błonę śluzową jamy ustnej. Problemy te mogą jednak zaatakować każdego, w dowolnym wieku. W walce z nimi, poza stosowaniem łagodnych środków antybakteryjnych, przydatna jest zbilansowana dieta, suplementacja witaminowa oraz ograniczenie spożywania cukrów.

Paradontoza, wróg pięknego uśmiechu 

Zapalenie przyzębia, inaczej paradontoza, to choroba podstępna, atakująca często bez wyraźnych objawów. Stan zapalny pojawia się w miejscu zetknięcia się zębów z dziąsłami. Podstawową przyczyną takiego stanu jest nieusuwany kamień nazębny, a więc działanie bakterii. Po pewnym czasie odsłaniają się szyjki zębowe, bardzo wrażliwe na zmiany temperatury i słodkie lub kwaśne pokarmy. Nieleczona paradontoza może nawet doprowadzić do utraty zębów z powodu cofnięcia się tkanek podtrzymujących zęby w kościach szczęki. Jest to bardzo rozpowszechnione schorzenie, nawet 70% Polaków może na nią cierpieć. Lekarze i farmaceuci radzą szczególnie dbać o profilaktykę i leczenie paradontozy. Pomocne jest wyeliminowanie bakterii, które wywołują stan zapalny.

Problem przykrego zapachu z ust

Halitoza – tak fachowo określany jest nieprzyjemny zapach z ust. Najczęściej nie jest on objawem poważnej choroby, lecz znacząco wpływa na kontakty międzyludzkie. Szacuje się że ok 15-30% społeczeństwa ma problem z nieświeżym oddechem, z czego 95% przypadków ma swoje źródło w jamie ustnej i jest wywołane przez drobnoustroje. Halitoza towarzyszy m.in. zaawansowanej próchnicy i paradontozie, zapaleniu migdałków, częstą przyczyną jest także nieodpowiednia higiena języka. Bakterie osadzają się na tylnej części języka, której nie oczyszczamy podczas mycia zębów. Większość ludzi nie umie prawidłowo dbać o higienę języka. Rozwiązaniem tego problemu jest regularne stosowanie bakteriobójczego płynu do płukania jamy ustnej.

Gdy zaczyna boleć gardło

Zastosowanie specjalistycznej płukanki jest kluczowe w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej, ale jest też coraz częściej pomocne w profilaktyce i leczeniu infekcji gardła. Płukanka jest szczególnie skuteczna w początkowym stadium bólu gardła, zanim bakterie i wirusy zaatakują dolne drogi oddechowe.

Jaki powinien być płyn do płukania?

Idealny płyn do płukania jamy ustnej to środek o szerokich właściwościach bakteriobójczych, równie skutecznie działający na grzyby i wirusy. Środki na bazie octenidyny, w tym Octenisept, działają wyjątkowo skutecznie, a zarazem bezpiecznie. Octenisept z odrobiną wody może być stosowany jako płyn do płukania jamy ustnej nawet u dzieci (jeśli dziecko nie umie płukać i wypluwać, można użyć patyczka higienicznego i posmarować zmienione miejsce), jest także polecany do pielęgnacji chorych po radioterapii i może być stosowany długotrwale. Octenisept nie zawiera cukru i jest bezbarwny, co jest szczególnie ważne w pielęgnacji jamy ustnej. Środki na bazie octenidyny skutecznie wspierają regenerację tkanek podczas zapaleń w obrębie jamy ustnej, łagodzą ból dziąseł. Szybko i trwale hamują rozwój bakterii, zapobiegają powstawaniu kamienia nazębnego. Warto zastosować Octenisept dla zdrowia jamy ustnej i szerokiego, zdrowego uśmiechu.

* IMS z lat 2011-2018

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Schülke Polska sp. z o.o. z siedzibą w Waszawie w celu otrzymania informacji na wysłane zapytanie (zgodnie z Ustawą z dn. 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dn. 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE.

Oświadczam, że akceptuję Politykę Prywatności.