Twoja skóra bez kontuzji

17 października 2022

Twoja skóra bez kontuzji

Sportowe kontuzje mogą być różne. Od przeciążonych układów kostno-stawowych i urazów ścięgien lub mięśni, po te drobniejsze, ale często równie dokuczliwe: piekące otarcia, bolesne pęcherze, dokuczliwe skaleczenia. Jak im zapobiegać, i w jaki sposób pielęgnować uszkodzony naskórek? Zbyt blisko skóry – otarcia.

Najczęstsze powody otarcia skóry

Otarcia u osób uprawiających sport pojawiają się najczęściej w okolicach pachwin, ud i piersi. Tu  skóra jest delikatniejsza i dochodzi do trącego kontaktu:

otarcie na skórze podczas biegania

skóra-skóra lub skóra-odzież. Dlatego też rodzaj i fason sportowej odzieży są bardzo ważne. Dobrej jakości strój sportowy musi być wygodny i dopasowany, a także bezszwowy. Nie poleca się używania bawełnianych ubrań, które choć pozwalają na wymianę powietrza, to podczas uprawiania sportów okazują się często zbyt szorstkie. Najlepsze z nich są  wykonane ze specjalnego, technicznego materiału. Dzięki temu skóra ma możliwość termoregulacji.

Co zrobić kiedy pojawią się pierwsze otarcia skóry

Jeśli otarcia już się pojawią, należy odpowiednio je leczyć. Każde miejsce na ciele, w którym doszło do przerwania ciągłości naskórka, nawet w postaci pospolitych otarć, pęcherzy, czy zranień, należy pielęgnować przy pomocy odpowiedniego antyseptyku. Może nim być skuteczny i sprawdzony na rynku preparat leczniczy, jak oryginalny octenisept® – spray na rany. Spray na rany octenisept działa nie tylko bakteriobójczo, ale także regenerująco stymulując tkanki do odnowy. To ważne, ponieważ skóra w miejscach takich jak: pachwiny, sutki, załamania skórne, jest delikatniejsza i bardziej podatna na działanie bakterii namnażających się w ciepłych, ciemnych i wilgotnych miejscach na naszym ciele.

Pęcherze na stopie i zdarte paznokcie

otarcie na stopie, starty palec

Dobre buty to połowa sukcesu każdego biegacza. Źle dobrane obuwie może negatywnie wpływać na nasze kolana. Także stopy są narażone kiedy mamy niewłaściwie dopasowane obuwie. Kiedy na naszych stopach pojawiają się pęcherze, otarcia i schodzą nam paznokcie, nawet najlepiej dobrane buty nam nie pomogą. Dlatego dobre buty sportowe powinny spełniać kilka podstawowych wymogów.

Sportowe buty nie powinny posiadać zbyt wystających i szorstkich szwów. Właściwie dobrany rozmiar i dopasowanie się do kształtu stopy jest równie ważne. Jednak kiedy w dalszym ciągu obawiamy się otarć, możemy sięgnąć po specjalistyczne, wodoodporne plastry. Takich rozwiązań możemy znaleźć dużo w aptekach jak i drogeriach. 

Osoby biegające na dłuższych dystansach są narażone na utratę paznokci. W przypadku tej grupy sportowców ważna będzie właściwa pielęgnacja stóp, w tym paznokci. Paznokcie nie powinny być zbyt długie. Ważna jest również odpowiednia technika biegu. 

Co zrobić kiedy pojawią się pęcherze i otarcia na stopie

Jeśli dokuczają nam pęcherze, otarcia lub w wyniku nacisku i ocierania straciliśmy paznokieć na palcu stopy, to przed założeniem jakiegokolwiek opatrunku odkaźmy bolesne miejsce sprawdzonym antyseptykiem. Oryginalny octenisept spray sprawdzi się tu doskonale. Spray na rany octenisept nie zawiera alkoholu. Co za tym idzie nie powoduje nieprzyjemnego i piekącego odkażania, a skóra nie będzie dodatkowo podrażniona. 

Jak pielęgnować skórę po treningu

Delikatne miejsca na ciele często ulegają uszkodzeniom podczas treningu. Jednak możemy przeciwdziałać otarciom. Wystarczy przygotować się

jak pielęgnować skórę po treningu
jak pielęgnować skórę po treningu

odpowiednio do treningu i móc zadziałać zapobiegawczo. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest posmarowanie wrażliwych na otarcia miejsc krem, który je zabezpieczy. Na przykład octenisept krem posiada w swoim składzie zarówno pantenol, bisabolo jak i wazelinę. To właśnie wazelina natłuści i zabezpieczy naszą skórę.

Zapobiegawcze smarowanie skóry pozwoli nam nie tylko zabezpieczyć delikatne partie skóry, ale i pobudzić skórę do regeneracji. Jeżeli jadnak zdarzą się nam otarcia skóry i jest ona zaczerwieniona, możemy sięgnąć po sprawdzony antyspetyk. Oryginalny octenisept w sprayu odkazi podrażnioną skórę. Dzięki temu przygotujemy ją do nałożenia opatrunku, który dodatkowo zabezpieczy wrażliwe miejsce.

Jeżeli otarcia skóry są poważniejsze i są dokuczliwe, można zastosować octenisept w żelu. Ten żel na rany skutecznie zabezpieczy naszą skórę przed przywieraniem opatrunku. Otoczy skórę wilgotnym środowiskiem i stworzy środowisko do właściwego zagojenia i regeneracji. Dodatkowo octenisept żel przyspiesza gojenie 15x.

 

Przeczytaj więcej: Jak dbać o rany

Więcej artykułów specjalistów znajdziesz na stronie leczenie ran stona z poradami