Tatuaż, a może kolczyki? Jak bezpiecznie ozdobić swoje ciało?

Tatuaże i różne formy przekłuwania ciała zyskują na popularności. Nawet gwiazdy mogą się pochwalić pięknymi rysunkami na ciele. Jednak droga od decyzji do wykonania trwałego zdobienia powinna być przemyślana. Także odpowiednie postępowanie po zabiegu zagwarantuje nam wspaniały efekt na lata.

Tatuaże i kolczyki są bardzo popularne – kolejne osoby obalają stereotyp, że rysunki na ciele są przeznaczone dla motocyklistów i rockmanów. Coraz częściej też można usłyszeć, że tatuowanie uzależnia. Tatuaże noszą ludzie znani nie tylko z branży rozrywkowej, ale także np. politycy. Premier Kanady Justin Trudeau, ogłoszony najseksowniejszym przywódcą na świecie, na co dzień ubiera się w garnitur, pod którym na ramieniu ma tatuaż przedstawiający planetę Ziemię wewnątrz kruka. Żona premiera Wielkiej Brytanii, Davida Camerona, ma delfina wytatuowanego na stopie. Tatuaże nosił także Winston Churchill.

Gwiazdy, polskie i zagraniczne, ozdabiają się na potęgę. Miley Cyrus wytatuowała sobie łapacza snów, Martyna Wojciechowska – skrzydła na przedramionach, piosenkarz Ed Sheeran nosi wielokolorowe, wesołe rysunki (w tym pluszowego misia i głowę ludzika Lego) a Lenny Kravitz m.in. monochromatyczny rysunek smoka na piersi. Gwiazdy ozdabiają swoje ciało rysunkami i napisami, które odnoszą się do ludzi, miejsc i dat, które są dla nich ważne. Angelina Jolie ma kilka tatuaży, w tym listę szerokości i długości geograficznych miejsc, w których urodziły się jej dzieci. Johnny Depp miał tatuaż “Wino Forever”, zmieniony już napis-pamiątkę po jego związku z Winoną Ryder, nosi także imię córki. Lea Michele ma na żebrach napis “An angel now” odnoszący się do jej zmarłego narzeczonego.

Ciekawym przykładem znanej osoby noszącej piercing jest książę Albert, ukochany mąż królowej Wiktorii. Legenda głosi, że jeszcze przed ślubem z królową sprawił sobie kolczyk na… penisie. Za pomocą łańcuszka umieszczał go w spodniach tak, by nie powodował u poddanych brudnych myśli. Częściej jednak kolczyki mają zdobić. Najczęściej przebijane są uszy, nosy, brwi i pępki, ale można je nosić w wielu innych miejscach. Każde miejsce ma swoją nazwę – przekłucie przegrody nosowej to septum, a przekłucie chrząstki ucha – snug piercing. Wśród osób noszących kolczyk w języku jest aktorka Drew Barrymore, wspomniany już Lenny Kravitz i Rihanna mają kolczyki w sutkach, Vanessa Hudgens – w pępku, a całą serią kolczyków w uszach mogą pochwalić się Miley Cyrus i Alicia Keys. Marzysz o kolczykach lub tatuażu? Koniecznie przeczytaj, jak zrobić to odpowiedzialnie!

Tatuaż lub piercing – zrób to z głową

Bardzo dokładnie przemyśl, gdzie i jakie chcesz nosić tatuaże lub kolczyki. Jest to decyzja na całe życie więc postaw siebie w różnych sytuacjach i wyobraź sobie, jak chcesz wtedy wyglądać. Choć tatuowanie imienia ukochanego chłopaka lub dziewczyny kusi, nie jest to polecany sposób wyznawania miłości… A miejsce? Najlepsze i najbezpieczniejsze dla zachowania urody tatuażu są miejsca najmniej narażone na utratę elastyczności skóry i najmniej wystawiane na słońce. Przy wyborze wzoru lub rysunku, jego wielkości i lokalizacji powinien pomóc tatuażysta, którego warto wybrać równie starannie.

Jak wybrać tatuażystę lub piercera

Kluczem do sukcesu jest wybór profesjonalisty: piercera lub tatuatora. Jeśli zależy nam, żeby kolczyk czy tatuaż naprawdę nas ozdabiały i nie narażały naszego zdrowia, nie warto oszczędzać. Trzeba także włożyć trochę wysiłku w znalezienie i sprawdzenie salonu, do którego się wybierzemy. Warto skorzystać z polecenia bardziej doświadczonych znajomych (pamiętajmy, że polecenie typu „mój znajomy przekłuwa” to niekoniecznie polecenie prawdziwego sprawdzonego artysty). Wybieramy konkretnego piercera i tatuażystę, nie salon. To on dobierze fachowo kolczyk, doradzi i wykona tatuaż, który spełni nasze oczekiwania. Warto też przejrzeć poprzednie prace tatuażysty, musimy lubić jego styl. Jednak podstawowym kryterium jest higiena: jeśli zauważymy, że nasz „fachowiec” nie zakłada jednorazowych rękawiczek albo nie wyciąga kolczyków, igieł (do piercingu) lub końcówek maszynki do tatuażu z charakterystycznych jednorazowych opakowań to nawet jeśli już leżymy na fotelu i czekamy na zabieg – należy zrezygnować! Sterylność ponad wszystko, szczególnie w przypadku kolczyków.

Ważne

Wszystko, co dotyka naszej skóry powinno być wysterylizowane, wyjęte z opakowań w których owa sterylizacja się odbyła w ostatniej chwili przed użyciem. Rozglądajmy się po salonie: czy jest czysto i czy znajduje się w nim autoklaw, czyli urządzenie do sterylizacji. Choroby zakaźne, które mogą nas dotknąć w źle prowadzonym salonie tatuażu lub piercingu są zagrożeniem dla życia i z pewnością nie są warte zaoszczędzenia kilku złotych. Zdrowie powinno być cenione najwyżej. Do polecanego specjalisty często trzeba zapisać się dużo wcześniej. Należy być na to gotowym i cierpliwie poczekać, efekt powinien nam wynagrodzić czekanie, ból i inne niedogodności.

Wykonanie tatuażu lub piercingu – jak to się odbywa

Zależnie od wielkości tatuażu jego wykonanie może zająć kilka godzin lub być podzielone na kilka etapów. Przebijanie najczęściej trwa zdecydowanie krócej. W obu przypadkach najpierw powinien odbyć się dobór kolczyka lub tatuażu (chyba, że wszystko zostało dokładnie omówione wcześniej). Patrzymy naszemu piercerowi lub tatuażyście na ręce! Nasza skóra powinna być zdezynfekowana przed zabiegiem, ona też powinna być pozbawiona drobnoustrojów – jak narzędzia przeznaczone do zabiegów. Do tego celu może być użyty lek o udowodnionym działaniu odkażającym, jak octenisept®. Staramy się zrelaksować i myśleć o pięknym efekcie. Na koniec zabiegu nasz specjalista powinien zabezpieczyć miejsce zabiegu i dokładnie poinstruować o tym, jak dbać o miejsce przekłucia lub tatuażu.

Pierwsze dni po zabiegu – równie ważne

Proces gojenia to etap niezwykle ważny, często decyduje o tym, jak ostatecznie będzie się prezentował tatuaż. W przypadku piercingu nieprawidłowa higiena świeżego przebicia ciała może doprowadzić do sytuacji, w której noszenie kolczyka będzie niemożliwe. Czas gojenia miejsca po piercingu jest indywidualny dla każdego organizmu i zależy od miejsca przekłucia – wynosi od kilku tygodni do kilku miesięcy. Kolczyki, które zostały założone przez piercera, powinny być noszone aż do całkowitego zagojenia, chyba że pojawi się narastający obrzęk i stan zapalny z wysiękiem (co zdarza się bardzo rzadko). Codziennie powinniśmy delikatnie, ale dokładnie przemywać i odkażać ranę. Osoba zakładająca kolczyk powinna przekazać swoje wytyczne, jednak najczęściej chodzi o przemywanie 1-3 razy dziennie rany solą fizjologiczną lub czystą wodą, następnie odkażanie lekiem, który nie zawiera alkoholu, np. octenisept®em. Alkohol to składnik, który piecze, wysusza i podrażnia okolice kolczyka dlatego nie jest zalecany w higienie świeżego piercingu – w tym przypadku alkohol szczególnie niewskazany, powoduje dodatkową bolesność i nie przyspiesza gojenia za to oktenidyna zawarta w octenisept®cie wspomaga regenerację skóry.

Zdaniem eksperta

Tak Red Lipstick Monster, popularna youtuberka, która w przeszłości sama była piercerką, opowiada o prawidłowej higienie świeżego przekłucia:

“Z salonu tatuażu powinniśmy wyjść z opatrunkiem z folii i dobę lub dwie doby go nosimy. Opatrunek z folii zmieniamy co kilka godzin, myjemy możliwie jak najdelikatniejszym środkiem myjącym (im mniej mydła, tym lepiej, niektórzy zalecają nawet mycie płynem z zawartością substancji antyseptycznej do higieny intymnej) i smarujemy kremem lub maścią wspomagającą gojenie, np. Bephanten, Alantan (odpowiednią maść oraz częstotliwość zmiany opatrunku poleci tatuażysta). Przed nałożeniem maści można popsikać skórę antyseptykiem, takim jak octenisept®, by mieć pewność, że nie dojdzie nawet do małej infekcji. Następnie nie stosuje się już folii, ale czynności pielęgnacyjne powinny być stosowane przynajmniej przez dwa tygodnie, aż naskórek na tatuażu się całkowicie złuszczy. Tatuaż chronimy przed działaniem promieni UV, w fazie gojenia staramy się nie dotykać, nie drapać oraz nie moczyć go w wodzie. Żeby tatuaż zawsze był intensywny, powinno się już zawsze smarować skórę kremami z wysokim filtrem.”

Jeśli cokolwiek niepokojącego dzieje się z naszymi ozdobami, powinniśmy odwiedzić nasz salon piercingu lub tatuażu, a w następnej kolejności lekarza. Szybka reakcja pozwoli na uniknięcie nieprzyjemnych stanów zapalnych. Lekceważenie zasad higieny i pielęgnacji rany , poprzez zaniechanie lub stosowanie niesprawdzonych produktów nie będących lekami w ranie  może dojść do zakażenia skóry np. gronkowcem MRSA. Zachowanie wszystkich zasad pozwoli na uzyskanie wspaniałego efektu bez problemów. Ozdabiajcie się, spełniajcie marzenia – byle z głową i zdrowo! Lekceważenie zasad higieny i pielęgnacji rany, poprzez zaniechanie lub stosowanie niesprawdzonych produktów nie będących lekami w ranie  może dojść do zakażenia skóry np. gronkowcem MRSA.

* IMS z lat 2011-2021

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Schülke Polska sp. z o.o. z siedzibą w Waszawie w celu otrzymania informacji na wysłane zapytanie (zgodnie z Ustawą z dn. 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dn. 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE.

    Oświadczam, że akceptuję Politykę Prywatności.