Sposoby leczenia ran

23 września 2020

Sposoby leczenia ran

Nasza skóra spełnia funkcję ochronną. Niestety codzienne prace, te w domu czy ogrodzie, narażają nas na uszkodzenia skóry. Najczęściej spotykane są zadrapania i małe skaleczenia, ale zdarza się również, że zranimy się mocniej, co wymaga nie raz interwencji lekarza. Mało osób zdaje sobie również sprawę z faktu, że ozdabianie ciała kolczykami lub tatuażami również klasyfikowane jest do ran. Jeżeli interesujesz się właściwym i optymalnym leczeniem ran, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. 

Czym jest rana 

kobieta oparzyła się gorącym naczyniem w piekarniku Zacznijmy jednak od tego czym są rany i skaleczenia. Zgodnie z definicją rana, to nic innego jak przerwanie ciągłości naszej skóry. Może do niej dojść na różne sposoby, najczęściej w skutek kontaktu z ostrym narzędziem, np. krojenie w kuchni nożem kuchennym. Ranami mogą być także uszkodzenia skóry, które powstają w wyniku działania słońca – oparzenia słoneczne; gorących przedmiotów – oparzenia termiczne; w kontakcie skóry ze żrącymi substancjami, np. środkami czystości do udrażniania rur. Zimą bardzo często spotykamy się z odmrożeniami rąk i stóp, a to również zalicza się do ran. 
  

Czy zabiegi estetyczne i kosmetyczne powodują rany?

Rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, że ozdabiając ciało tatuażami również powodujemy rany na skórze. Taka samomłoda kobieta przed zabiegiem upiększającym dzieje się w przypadku każdego innego zabiegu, naruszającego naszą skórę, jak zabiegi dermabrazji, kolczykowanie, peeling kwasami – enzymatyczny. Wszystkie te zabiegi przerywają ciągłość naszej skóry, żeby wprowadzić barwnik, substancje odżywcze lub, żeby przyspieszyć regenerację poprzez wcześniejsze złuszczenie naskórka.
Czasami zdarza się nam spotkać z dość przykrymi sytuacjami, kiedy po zabiegu kosmetycznym zostaje nam brzydka pamiątka w postaci blizny. W przypadku i takich zabiegów powinniśmy wcześniej skonsultować się ze specjalistą, zapytać jak uniknąć blizny i nie doprowadzić do powstania śladu na skórze. Specjalista powinien nam również powiedzieć, jak właściwie pielęgnować skórę po zabiegu. 
 

Jak powstają rany i skaleczenia?

Wiemy już, że powstanie ran, skaleczeń lub małych zadrapań wiąże się z działaniem czynnika zewnętrznego. W zależności od tego właśnie czynnika, wyróżniamy kilka rodzajów ran, o których możecie przeczytać tutaj: RODZAJE RAN

spray na rany, spray na skaleczenia, na rany i skaleczenia, octenisept odkażanie oparzeń, podręczna apteczka, płyn na rany

 
Najczęściej spotykane rany, to te, które powstają w domu. Zazwyczaj w czasie przygotowywania posiłków. Wtedy mówimy głównie o ranach ciętych, kiedy skóra uszkadzana jest przez nóż kuchenny. Takie skaleczenia mogą być powierzchowne lub głębsze, których uszkodzenia sięgają niższych warstw skóry i tkanek mięśni. 
 
 
Kolejnym częstym skaleczeniem są zdarte skórki – pociechy, jak i my sami, mamy tendencję do obgryzania paznokci i skubania skórek, kiedy się denerwujemy. Te niby niepozorne zranienia  mogą prowadzić do stanów zapalnych, także znanych jako zastrzał.  Wtedy w miejscu skaleczenia zbiera się ropa i rana staje się trudniejsza w leczeniu.
 
 
Jeszcze innym rodzajem często spotykanych ran w codziennym życiu są odparzenia skóry. Kiedy bielizna lub inna cześć garderoby uciska i ociera skórę, ta staje się podrażniona. Następnie robi się czerwona, delikatna i wrażliwa na dotyk. Jeżeli nie usuniemy zawczasu powodu otarcia, rana może się otworzyć odsłaniając niższe partie skóry, a to prowadzi do dalszych komplikacji.
 

Jakie są sposoby leczenia ran

Leczenie ran polega na przeprowadzeniu kilku niezbędnych etapów właściwego opracowania rany, które warunkują jej prawidłowe gojenie. Pierwszym etapem jest zawsze przemycie rany jako słuszny element jej oczyszczania. To jest pierwsza czynność, jaką wykonujemy kiedy się skaleczymy w domu, czy na podwórku. Przemywamy rany pod bieżącą wodą, żeby je oczyścić z zabrudzeń i ciał obcych, które przykleiły się do zranionej skóry. 

Kolejnym krokiem jest właściwe odkażenie rany, często nazywane także dezynfekcją ran i skaleczeń. Znane i domowe sposoby nie zawsze są bezbolesne lub nie zostawiają śladu na skórze. Warto więc pomyśleć o antyseptyku, który nie brudzi, nie sprawia, że odkażanie jest bolesne. Taki rozwiązaniem jest octenisept® spray, który ma status leku. Ten płyn do ran odkazi miejsce zranienia i zadziała już  w 1 minutę ¹.  
 
Następnym krokiem jest zastosowanie właściwego opatrunku – odpowiednio wybranego i właściwie umieszczonego w ranie. W aptekach możemy kupić różne rodzaje bandaży, plastrów, a także opatrunki z antybiotykami. Najczęściej kupujemy te, które posłużą nam w pierwszej pomocy. Tradycyjne rozwiązania są więc najczęściej spotykanymi w naszych apteczkach domowych. Przy doborze odpowiedniego opatrunku powinniśmy wziąć pod uwagę wielkość i materiał z jakiego jest wykonany opatrunek. Poza standardowymi rozwiązaniami powinniśmy też zwrócić uwagę na krwawienie i w zależności od stopnia jego nasilenia, dobrać odpowiednią chłonność materiału. Możemy również, jeżeli nie dysponujemy specjalistycznym opatrunkiem, zastosować większą ilość gaz lub kompresów, które wchłoną nadmiar krwi.
 

Jak nakładać opatrunek na ranę, żeby nie przywierał 

Większość z nas nie raz miała ten problem z ranami. Nawet w małych skaleczeniach, kiedy przyklejamy plaster na skórę, to zastygająca krew zasychając przywiera do opatrunku w plastrze. Zmiana plastra może się skończyć zerwaniem świeżego strupka i ponownym krwawieniem rany. Na szczęście są już sposoby, dzięki którym możemy tego uniknąć, zarówno w małych, jak i większych ranach. Nowym rozwiązaniem w ofercie octenisept® jest żel.

octenisept® żel to wyrób medyczny. Jego nałożenie na ranę stwarza optymalne, wilgotne otoczenie. Dzięki żelowi octenisept® tworzy się odpowiednie i wilgotne środowisko, w którym

żel na rany w tubce na tle kółka

rana  goi się. Dodatkową i wyjątkową zaletą jest fakt, że octenisept® żel przyspiesza gojenie rany do 15x ².

Skutecznie nawilżona rana jest zabezpieczona przed patogenami – chroni ją żel z oktenidyną. Dekontaminuje i oczyszcza ranę. Nakładając żel na ranę przed położeniem gazy lub plastra, mamy pewność, że zabezpieczy to przed przywieraniem opatrunku do rany.

Ostatnim etapem jest wcześniej wspomniana zmiana opatrunku. Jeżeli to robimy lub mamy ranę szytą, która również wymaga tej zmiany, pamiętajmy, żeby odkażać to miejsce za każdym razem. Tu świetnie sprawdzi się ponownie octenisept® w sprayu. Odkażone miejsce możemy, w razie potrzeby zabezpieczyć żelem.

Kiedy rana się zagoi możemy wesprzeć regenerację naskórka poprzez właściwe zaopiekowanie go kremem nawilżającym. Właśnie takie zalety posiada octenisept® krem.

Jego wszechstronna regeneracja sprawia, że krem nawilża skórę wokół rany, a oktenidyna działa bakterio i wirusobójczo.

Przeczytaj więcej: Jak dbać o rany

Więcej artykułów specjalistów znajdziesz na stronie leczenie ran stona z poradami

 

  1. CHPL octenisept z 20.09.2022
  2. Na podstawie badania klinicznego: Efficacy and cost-effectiveness of octenidine wound gel in the treatment of chronic venous leg ulcers in comparison to modern wound ressings Hämmerle G, Strohal R.