Połóg po porodzie

22 czerwca 2022

Połóg po porodzie

Pielęgnacja krocza w połogu po porodzie jest bardzo ważna dla każdej kobiety. Przy porodzie siłami natury najczęściej wykonywana jest procedura nacięcia krocza w celu zmniejszenia ryzyka jego pęknięcia. Nacięcie krocza podczas porodu to rana, która wymaga konieczności założenia szwów. Należy zatem zadbać, aby nie doszło do zakażenia rany porodowej. Dlatego tak ważne jest

 

Zakażenie nacięcia krocza po porodzie

Do objawów miejscowego zakażenia nacięcia krocza należą: gorączka, miejscowy ból oraz wyciek ropny z rany. Jak pielęgnować krocze po porodzie? Ważne, żeby

na rany i skaleczenia dla niemowląt

ranę utrzymać w czystości i dbać o profilaktykę w celu eliminacji możliwości zakażenia. Tym bardziej, iż jest ona zlokalizowana w okolicach krocza, gdzie ryzyko zakażenia jest bardzo duże. Higiena i pielęgnacja krocza po porodzie jest więc niezwykle istotna. Zatem warto zawsze po skorzystaniu z toalety użyć do przemycia rany i krocza jednorazowe saszetki myjące octenisan®. Zawsze pamiętaj, żeby zaczynać osuszanie w kierunku do odbytu – kierunek jest ważny, żeby nie wprowadzać bakterii z odbytu do wrażliwej pochwy. Aby wyeliminować zakażenia połogowe, myj ręce przed i po dotknięciu obszaru krocza. Jako profilaktykę i zabezpieczenie przed zakażeniem rany użyj leku odkażającego octenisept® spray spryskując miejsce rany bez potrzeby spłukiwania.

 

Jak dbać o ranę po cesarskim cięciu

blizna po cesarce pielęgnowana octeniseptemRyzyko infekcji niesie za sobą także rana po cesarskim cięciu ze szwami. W tym wypadku również profilaktycznie przy zmianie opatrunku powinnyśmy użyć leku odkażającego octenisept®. Jeśli chcemy, żeby rana po cesarce po zdjęciu szwów pięknie się nam zagoiła, możemy użyć żelu octenisept® żel. Obydwa produkty zabezpieczą przed zakażeniem, stworzą prawidłowe środowisko do prawidłowego gojenia się i zapobiegną tworzeniu się zbliznowaceń. Pamiętaj, że jeśli w ranie po cięciu cesarskim pojawi się obrzęk, sączenie, gorączka lub nasilony ból, trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

 

Połogowe zapalenia sutka

Połogowe zapalenie sutka to także stan zapalny organizmu. Najczęściej zapalenie brodawki sutkowej rozwija się już w okresie połogu, kiedy kobieta dopiero zaczyna uczyć się prawidłowo przystawiać dziecko do piersi. Stan zapalny może stanowić efekt pęknięć brodawki sutkowej z powodu niewłaściwego ssania przez niemowlę, albo niedostatecznego opróżniania piersi z pokarmu. W takiej sytuacji między karmieniami użyj na okolice brodawki i samą brodawkę żelu octenisept®. Jednakże pamiętaj, by zawsze przed karmieniem usunąć warstwę żelu z brodawki i okolic brodawki. Żel octenisept® przyspieszy gojenie zapalenia sutka, będzie działał przeciwzapalnie.

 

Przeczytaj więcej: Jak dbać o otarcia miejsc intymnych