Jak przyspieszyć gojenie oparzeń

19 lipca 2021

Czym są oparzenia skóry

Oparzenie to jedno z najczęstszych urazów i uszkodzeń skóry. Zaliczamy do nich poparzenia słoneczne, oparzenia wrzątkiem, czy rozgrzanym przedmiotem. Te słoneczne  najczęściej zdarzają się w czasie wakacji. Narażone na nie są nie tylko dzieci, ale także dorośli. Na szczęście obecna medycyny podpowiada nam rozwiązania, dzięki którym możemy zmniejszyć obrzęk, ból, a nawet przyspieszyć gojenie. Poniżej znajdziesz proste wskazówki jak przyspieszyć gojenie oparzeń?

 

Leczenie oparzeń w domujak przyspieszyć gojenie oparzeń

Jeżeli oparzymy się w domu wrzątkiem, albo zapomnimy się w czasie opalania, możemy zastosować znane sposoby domowe.  Rany powstałe po zadziałaniu gorącego przedmiotu należy w miarę możliwości natychmiast schłodzić pod bieżącą zimną wodą przez około 10-20 min. Chłodzenie wodą najlepiej stosować, aż do ustąpienia bólu. Następnie miejsce ochłodzone osuszamy, najlepiej jałowym gazikiem.

 

Jakie są rodzaje oparzeń skóry 

W oparzeniach słonecznych lub termicznych, w których występuje tylko lekkie zaczerwienienie skóry,

doskonałym rozwiązaniem jest użycie produktów z zawartością pantenolu. Możemy użyć pianki lub kremu. Bardzo dobrym krokiem jest użycie kremu, który zawiera nie tylko pantenol oraz substancje o właściwościach antybakteryjnych. Jeśli w wyniku oparzenia skóra stała się bardzo sucha i ma małe urazy – warto użyć octenisept® krem (można go stosować także u niemowląt po 6. m-cu życia).

Dla kogo octenisept®: spray, żel, krem?
na oparzenia na rany i skaleczenia octenisept

Gdy w wyniku oparzenia słonecznego skóra staje się podrażniona, zaczerwieniona, piecze – należy zapewnić nawilżenie skóry, ochronę przed zakażeniem, używając w tym celu produktu na bazie hydroksycelulozy i oktenidyny – octenisept® żel. Należy położyć warstwę żelu na miejscu oparzonym, co spowoduje natychmiastowe zmniejszenie odczuwania bólu, przyspieszy gojenie i regenerację skóry, a także skutecznie ochroni przed zakażeniem i powstaniem blizn.

W celu prawidłowego przebiegu gojenia rany oparzeniowej, warto pamiętać o poniższych zasadach:  

 

Jak oczyścić i odkażać oparzenia i rany

Podstawowym krokiem jest usunięcie pozostałości krwi, brudu, resztek opatrunku (by nie dopuścić do powikłań, przedłużonego gojenia lub zakażenia); oczyszczenie i odkażenie rany każdorazowo przy zmianie opatrunku

Jakie produkty stosować 

Co warto stosować a czego nie należy?

  • Do oczyszczenia i odkażenia warto użyć takich produktów, które zawierają surfaktant – bezpieczny składnik przeciwdrobnoustrojowy o szybkiej skuteczności. Rekomendowaną substancją jest oktenidyna zawarta w preparatach  octenisept® spray.
  • Na powierzchnię rany nie należy stosować preparatów zawierających w swoim składzie jodynę lub alkohol z uwagi na ich działanie drażniące oraz wysuszające.
  • Warto zapoznać się z ulotką czy preparat, który mamy zastosować do odkażenia, wykazuje działanie bakterio- i grzybobójcze, i w jakim czasie.

 

Jak przyspieszyć gojenie oparzeńoparzenia słoneczne jak przyspieszyć gojenie oparzeń

W celu przyspieszenia gojenia i ochrony przed zakażeniem nakładamy na ranę produkt w żelu z zawartością substancji antybakteryjnej.

O czym należy pamiętać?

  • Po oczyszczeniu i odkażeniu rany warto zastosować dodatkowo produkt na bazie żelu. Takie postępowanie ważne jest wtedy, kiedy rana nie zamknie się przez rychłozrost, co może doprowadzić do nadkażenia rany i powstania blizny.
  • Na powstałą ranę oparzeniową należy bezpośrednio nałożyć opatrunek w żelu z zawartością oktenidyny (octenisept® żel). W zależności od rany należy nałożyć 3-5 mm warstwy żelu.
  • Jak wykazały badania, zastosowanie produktu w żelu z dodatkiem oktenidyny (octenisept® żel) przyspiesza znacznie gojenie i chroni przed zakażeniem.
  • Produkty w postaci żelu zmniejszają ból, świąd i chronią przed przywarciem opatrunku do rany. W ranach z wysiękiem dodatkowo oczyszczają i stwarzają odpowiednie środowisko do gojenia się rany.

 

Jak opatrywać oparzenia skóry

Opatrunek w przypadku rany oparzeniowej powinien spełniać funkcję ochronną.

Jaki opatrunek wybrać?

  • Należy zastosować wcześniej opatrunek w żelu, a następnie założyć opatrunek siatkowy (np. UrgoTul, Grassolind), który zabezpieczamy bandażem, siatką opatrunkową.
  • W ranach z wysiękiem należy jako opatrunek wtórny założyć opatrunek chłonny, który posiada właściwości pochłaniania wysięku: w pierwszych dniach należy zastosować opatrunek chłonny – jak np. Cosmopor® E;  z większym wysiękiem – np.  Aquacel foam lite.
  • W ranach bez wysięku, w celu ochrony rany, stosujemy opatrunki hydrokoloidowe.
  • Opatrunki z zawartością srebra możemy łączyć z produktami zawierającymi oktenidynę , natomiast nie należy ich stosować z produktami zawierającymi związki jodu.

Procedurę 3 kroków należy przeprowadzić przy pielęgnacji rany oparzeniowej, w wyniku otarcia, skaleczenia  czy rany pooperacyjnej i ran trudno gojących się, jak owrzodzenia, odleżyny.

Ważne! W ranach, które wykazują takie symptomy, jak zaczerwienie, bolesność, wysięk, ciepłota, brzydki zapach,  pamiętajmy, że należy użyć leku odkażającego, żelu z substancją antybakteryjną i opatrunku – najlepiej zawartością srebra. W razie potrzeby pokierować pacjenta do pielęgniarki / lekarza.