Leki oryginalne czy generyki? Czy napewno wybieramy to samo?

Coraz częstszy niepokój budzi fakt, iż w aptekach spotykamy się z określeniem „generyki” czyli produkty lecznicze, które z założenia powinny spełniać te same funkcje co leki oryginalne. Ale czy rzeczywiście tak jest?

Z punktu widzenia ustawy farmaceutycznej, która jest obligatoryjna dla pracowników aptek, generyk musi spełniać określone wymogi: „Odpowiednikiem referencyjnego produktu leczniczego jest produkt leczniczy posiadający taki sam skład jakościowy i ilościowy substancji czynnych, taką samą postać farmaceutyczną, jak referencyjny produkt leczniczy, i którego biorównoważność wobec referencyjnego produktu leczniczego została potwierdzona odpowiednimi badaniami biodostępności.” (Dz.U. 2001 nr 126 poz. 1381, Ustawa z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne).

Jak powinniśmy to rozumieć? Najważniejszy dla naszego bezpieczeństwa jest fakt, iż generyk musi być także lekiem. Jeśli ktoś proponuje nam generyk, który nie jest lekiem, nie posiadając takiego samego składu i wskazań a różni się jedynie niższą ceną – nie powinniśmy podejmować decyzji zakupowej.

W takim przypadku możemy zapłacić za to własnym zdrowiem i bezpieczeństwem!

W aptece zamieniając leki oryginalne na generyki domagajmy się od farmaceuty rzeczowych rekomendacji i dowodów na to, że:

  • oferowany generyk nie jest kosmetykiem czy suplementem diety,
  • ma ten sam skład, co oryginalny lek,
  • ma te same wskazania i właściwości lecznicze.

Jest wiele innych, równie ważnych aspektów różniących generyki od oryginalnych leków takich jak np. biodostępność, które mają zasadnicze znaczenie dla skuteczności działania leku a w efekcie wpływ na nasze zdrowie. Zatem reasumując apeluję – do oszczędności na naszym zdrowiu podchodźmy ostrożnie i wybierajmy apteki, w których farmaceuta otoczy nas profesjonalną opieką a nie będzie jedynie próbował oferować nam produkt pod kątem wykonania planu sprzedażowego.

mgr farmacji Marzena Korbecka-Paczkowska

image
* IMS z lat 2011-2016

Masz pytania? Odpowiemy na nie! Zostaw kontakt.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych oraz sprzedaży produktów i usług, przez przez Schülke z siedzibą w Waszawie.

Oświadczam, że akceptuję Politykę Prywatności.