Leczenie ran – spray na rany

28 czerwca 2022

Leczenie ran – spray na rany

Codziennie my i nasza skóra narażeni jesteśmy na wiele czynników zewnętrznych. Skaleczenia, oparzenia, wypadki – wszystko to może nas spotkać. Dlatego warto się zabezpieczyć i mieć pod ręką lek i produkty, które pomogą nam w pierwszej chwili. Przeczytaj o leczeniu ran poniżej.

Leczenie ran – spray na rany

octenisept® skaleczenia leczenie ran spray na rany
spray na rany

Nasza skóra jest dla nas barierą ochronną przed zarazkami i innymi patogenami, które nas otaczają. Chroni nas i jednocześnie posiada wyjątkowe funkcje regeneracyjne. Niestety w codziennym życiu nawet małe skaleczenie może sprawić, że nasza ochrona została przerwana, a nasz organizm staje się podatny na infekcje. Właśnie w tym momencie może on potrzebować z naszej strony działania. Pierwszym krokiem, kiedy się zranimy lub skaleczymy jest właściwe odkażanie rany. Najprostsze, przebadane i sprawdzone rozwiązania są tym czego potrzebuje uszkodzona skóra. Jednym z takich leków na rany jest octenisept spray na rany i skaleczenia.

Czym jest rana, co to jest skaleczenie

Rana to przerwanie ciągłości skóry. To również przerwanie skóry i tkanek, które pod nią się znajdują. Rana powstaje w skutek urazu mechanicznego lub czynników zewnętrznych, takich jak wysoka temperatura. Wtedy nazywamy to oparzeniem termicznym, słonecznym.  Rany mogą powstawać również na skutek styku skóry z substancjami chemicznymi, które uszkadzają ciągłość skóry.

Rany możemy podzielić na ostre i na rany przewlekłe.

 

Jakie są rodzaje ran

Rany mogą mieć różny wygląd, długość, głębokość. W zależności od tego, jak powstają i jaki jest przebieg ich leczenia.

 • otarcie i zadrapanie – to najczęstsze uszkodzenia skóry. Prawie zawsze nasza skóra narażona jest na otarcie lub zadrapanie. Szczególnie jeśli mamy w domu zwierzaka lub uprawiam aktywnie sport. Nawet lekkie zadrapanie może doprowadzić do zakażenia. Okolica rany wówczas ropieje lub zadrapanie puchnie. Zadrapanie na skórze będziemężczyzna dotyka oparzenia na ramieniu zaczerwienione i bolesne przy dotyku.
 • skaleczenie – zazwyczaj lekka i niegroźna rana, która powstała na skutek uszkodzenia skóry, jak przecięcie, skaleczenie papierem, zdarte skórki palców. Jednak nawet drobne skaleczenia wymagają właściwego odkażania, np oryginalnym octeniseptem w sprayu.
 • rana kłuta – powstaje na skutek uszkodzenia mechanicznego. Zazwyczaj w wyniku zranienia ostrym, wąskim i długim narzędziem, a jej obrażenia sięgają głębiej. W takiej ranie istnieje ryzyko krwotoku. Wtedy może być wymagana interwencja chirurgiczna.
 • rana tłuczona – powstaje w wyniku uderzenia tępym narzędziem, np. kamieniem lub młotkiem. Ma nierówne, zgniecione brzegi a krwawi niewiele, bo uszkodzone zostały naczynia krwionośne. Stłuczone tkanki szybko obumierają, a z czasem powstaje martwica. Z tych powodów w takiej ranie łatwo dochodzi do zakażenia. Rany tłuczone warto więc zdezynfekować.
 • oparzenie termiczne i oparzenie skóry słoneczne:
  • I stopnia – zaczerwienienie skóry, obrzęk, pieczenie,
  • II stopnia (A powierzchowne, B głębokie) – ból, pęcherze,
  • III stopnia – martwica uszkodzonej tkanki,
  • IV stopnia – zwęglenie tkanek
 • rana przewlekła – może się tworzyć stopniowo także w wyniku różnych chorób i dolegliwości, np. zaburzeń pracy układu krążenia, zmian neurologicznych, cukrzycy lub trwałego nacisku spowodowanego unieruchomieniem chorego (odgniecenia, odleżyny). W wyniku tych procesów skóra jest słabo odżywiana i w tym miejscu powstają rany.
 • ukąszenie i ugryzienie -są najczęściej niewielkie i wyglądają niegroźnie. Mogą się jednak okazać bardzo niebezpieczne. Bakterie obecne w ślinie zwierząt są liczne i zupełnie odmienne od naszej flory bakteryjnej. Łatwo może więc dojść do zakażenia.

 

Jak zabezpieczyć się przed zranieniem i zarazkami

spray na rany, spray na skaleczenie, na rany i skaleczenia, odkażanie ran
 

Gdy idziemy na spacer lub chcemy poćwiczyć, warto zabrać ze sobą kilka rzeczy. Takie, które umożliwią nam wykonanie opatrunku, pozwolą też odkazić ranę i zabezpieczyć ją przed zakażeniem. Taki niezbędnik na rany powinien być także częścią naszej domowej apteczki. Najważniejsze, żeby dobrać do niej takie środki i opatrunki, by bezpiecznie pomóc dzieciom i dorosłym. W takiej podręcznej apteczce powinny się znaleźć:

 • bandaż, jałowe gaziki  lub opatrunki specjalistyczne, które nie przylepiają się do rany (warto poradzić się farmaceuty)
 • opatrunek uciskowy
 • antyseptyczny lek do przemywania rany – octenisept® spray
 • rękawiczki i lek do dezynfekcji rąk, np. desmanol
 • przylepiec i nożyczki
 • octenisept® żel – przyspiesza gojenie ran 15x i zabezpiecza rany przed zakażeniem i przywieraniem plastra i opatrunku.

 

 

Przeczytaj więcej: Jak dbać o rany

Więcej artykułów specjalistów znajdziesz na stronie leczenie ran stona z poradami