Jak leczyć otarcia skóry i pęcherze

14 grudnia 2021

Octenisept » Oparzenia » Jak leczyć otarcia skóry i pęcherze

 

Jak leczyć otarcia skóry i pęcherze? Otarcia są rodzajem rany. Powstają wskutek kontaktu z podłożem lub przedmiotem o nierównej powierzchni i prowadzą do uszkodzenia naturalnej bariery ochronnej naszego ciała. Nawet małe zadrapanie może doprowadzić do przenikania drobnoustrojów chorobotwórczych do naszego organizmu.

Jak powstają i jak leczyć otarcia skóry i pęcherzezadrapania jak powstają zadrapania  kolano  zadrapana skóra

Otarcia pojawiają się przy wielu niegroźnych wypadkach, jakim ulegamy na co dzień. W szkole, pracy czy domu jesteśmy narażeni na zadrapania i otarcia, które są wynikiem pospiechu, utraty równowagi, drobnych wypadków.

Na początku mogą one wyglądać niegroźnie. Często nie towarzyszy im nawet krwawienie lub z otartego obszaru skóry wydobywa się płyn surowiczy z domieszką krwi. Takie podrażnione miejsca są nieprzyjemnym doznaniem, któremu towarzyszy ból i szczypanie. Ważne więc jest to jak leczymy otarcia skóry i pęcherze, które się na niej pojawiają.

 
Kiedy powstają pęcherze skóry

Otarcia stanowią najczęstszą przyczynę powstawania pęcherzy na skórze. Należy zawsze upewnić się, że pęcherze, które pojawiły się na naszej skórze mają bezpośredni związek z wymienionymi powyżej przyczynami. W innych przypadkach, pojawienie się pęcherzy, może być oznaką choroby skóry, reakcji alergicznej lub infekcji.

zadrapania jak powstają zadrapania udo zadrapana skóra  
Czym oczyścić otartą skórę, zadrapania i pęcherze

Także otarcia wymagają właściwego oczyszczenia i odkażenia. Można użyć zwykłej wody jednak najlepiej zastosować jest środek, którym odkazimy szybko uszkodzone miejsce, jak octenisept® spray.  Otarcia oczyszczamy gazikiem nasączonym, usuwając brud i wszelkie widoczne zanieczyszczenia.

 

Dezynfekcja i odkażanie zadrapań, otarć i pęcherzy na skórze

Nawet niewinne otarcia skóry warto dezynfekować lekiem. Leki są produktami, które ściśle monitorowane pod kątem skuteczności i bezpieczeństwa. Warto używać leków, które nie są na bazie alkoholu dzięki czemu unikniemy dyskomfortu i niepotrzebnego bólu. Obecnie nie zaleca się już stosowania do dezynfekcji otarć i ran wody utlenionej, ponieważ okazała się zbyt mało skuteczna.

Skutecznym lekiem, który nie jest na bazie alkoholu – jest octenisept® spray. W pełni bezpieczny spray na bazie oktenidyny dezynfekuje otarcia poprzez rozpylenie atomizerem. Można również przykładać na miejsce otarcia jałowy gazik nasączony octeniseptem®. Wystarczy zaledwie 1 minuta, aby taka dezynfekcja była skuteczna.

W przypadku odkażania pęcherzy, zgodnie z aktualnymi zaleceniami, należy nakłuć je sterylną igłą. Następnie, po usunięciu wypełniającego pęcherz płynu, odkazić miejsce przykładając jałowy gazik nasączony octeniseptem®. Dla uzyskania właściwego efektu gazik należy przyłożyć na miejsce po pęcherzu na 1 do 3 minut.

 

Jaki opatrunek na otarcia skóry i jak opatrzyć zadrapania?

Otarcia bez cech krwawienia i takie, z których nie wydobywa się płyn surowiczy będą się szybciej goiły, kiedy odkazimy i oczyścimy je octeniseptem® spray. Stosując octenisept krem zabezpieczymy uszkodzona skórę i wspomożemy jej szybszą regenerację. Zazwyczaj otarcia nie wymagają stosowania opatrunku, a jedynie powtarzania zabiegu odkażania i aplikowania kremu z częstotliwością 1 – 2 razy dziennie.

Otarcia z cechami krwawienia lub z których wydobywa się płyn surowiczy oraz pęcherze po perforacji, należy odkazić stosując octenisept® spray, Kiedy miejsce skaleczenia będzie oczyszczone i odkażone nakładamy warstwę żelu octenisept®. Dzięki temu przyspieszymy gojenie, dzięki efektowi chłodzącemu zmniejszymy odczucie bólu i świąd, a sam proces bliznowacenia poprawi się.  Stosując octeniseptu w żelu, nakładamy nieprzywierający i zapewniający dostęp powietrza opatrunek np.: odpowiedni plaster z gazą lub bandaż.

 

Otarcia miejsc intymnych

otarcia miejsc intymnych

Bywa, że otarcia pojawiają się także w okolicach intymnych. Wystarczy mniej szczęśliwy epizod joggingu lub zwykły spacer w nieodpowiedniej bieliźnie. Takim otarciom najczęściej nie towarzyszy krwawienie ani obecność pęcherzy, a nieprzyjemne uczucie pieczenia i bólu. W takich przypadkach sprawdzi się octenisept® krem, który zawiera składniki działające łagodząco oraz oktenidynę o właściwościach antybakteryjnych.

Octenisept® krem tworzy, na zmienionej  powierzchni skóry, warstwę ochronną i wchłania się wolno. Dzięki temu już po chwili można odczuć ulgę i zaczyna się proces regeneracji. Przed zastosowaniem octeniseptu kremu należy pamiętać o właściwej higienie. Do umycia skóry okolic intymnych z cechami otarcia warto użyć emulsji myjącej, bez zawartości mydła, delikatnej i wzbogaconej w substancje regenerujące – np.: octenisan emulsja myjąca. Jeżeli uczucie bólu jest bardzo intensywne i nawet kontakt z wodą potęguje ból, warto sięgnąć po piankę esemtan pozwalającą bezboleśnie oczyścić miejsce otarcia.

octenisept® spray – lek

octenisept ® żel – wyrób medyczny

octenisept® krem – kosmetyk