Otarcia są rodzajem rany. Powstają wskutek kontaktu z podłożem lub przedmiotem o nierównej powierzchni i prowadzą do uszkodzenia naturalnej bariery ochronnej naszego ciała. Nawet małe zadrapanie może doprowadzić do przenikania drobnoustrojów chorobotwórczych do naszego organizmu.

Jak leczyć otarcia skóry i pęcherze – przyczyny otarć

Otarcia pojawiają się przy wielu niegroźnych wypadkach, jakim ulegamy na co dzień. W szkole, pracy czy domu jesteśmy narażeni na zadrapania i otarcia, które są wynikiem pospiechu, utraty równowagi, drobnych wypadków.

Na początku mogą one wyglądać niegroźnie. Często nie towarzyszy im nawet krwawienie lub z otartego obszaru skóry wydobywa się płyn surowiczy z domieszką krwi. Takie podrażnione miejsca są nieprzyjemnym doznaniem, któremu towarzyszy ból i szczypanie.

Jak leczyć otarcia skóry i pęcherze – kiedy powstają pęcherze skóry

Otarcia stanowią najczęstszą przyczynę powstawania pęcherzy na skórze. Należy zawsze upewnić się, że pęcherze, które pojawiły się na naszej skórze mają bezpośredni związek z wymienionymi powyżej przyczynami. W innych przypadkach, pojawienie się pęcherzy, może być oznaką choroby skóry, reakcji alergicznej lub infekcji.

Jak leczyć otarcia skóry i pęcherze -czym oczyścić otartą skórę

Także otarcia wymagają właściwego oczyszczenia i odkażenia. Można użyć zwykłej wody jednak najlepiej zastosować jest środek, którym odkazimy szybko uszkodzone miejsce, jak octenisept® spray.  Otarcia oczyszczamy gazikiem nasączonym, usuwając brud i wszelkie widoczne zanieczyszczenia.

Jak leczyć otarcia skóry i pęcherze – dezynfekcja

Nawet niewinne otarcia skóry warto dezynfekować lekiem. Leki są produktami, które ściśle monitorowane pod kątem skuteczności i bezpieczeństwa. Warto używać leków, które nie są na bazie alkoholu dzięki czemu unikniemy dyskomfortu i niepotrzebnego bólu. Obecnie nie zaleca się już stosowania do dezynfekcji otarć i ran wody utlenionej, ponieważ okazała się zbyt mało skuteczna.

Skutecznym lekiem, który nie jest na bazie alkoholu – jest octenisept® spray. W pełni bezpieczny spray na bazie oktenidyny dezynfekuje otarcia poprzez rozpylenie atomizerem. Można również przykładać na miejsce otarcia jałowy gazik nasączony octeniseptem®. Wystarczy zaledwie 1 minuta, aby taka dezynfekcja była skuteczna.

W przypadku odkażania pęcherzy, zgodnie z aktualnymi zaleceniami, należy nakłuć je sterylną igłą. Następnie, po usunięciu wypełniającego pęcherz płynu, odkazić miejsce przykładając jałowy gazik nasączony octeniseptem®. Dla uzyskania właściwego efektu gazik należy przyłożyć na miejsce po pęcherzu na 1 do 3 minut.

Co na otarcia skóry i pęcherze –   jaki opatrunek na otarcia skóry

Otarcia bez cech krwawienia i takie, z których nie wydobywa się płyn surowiczy będą się szybciej goiły, kiedy odkazimy i oczyścimy je octeniseptem® spray. Stosując octenisept krem zabezpieczymy uszkodzona skórę i wspomożemy jej szybszą regenerację. Zazwyczaj otarcia nie wymagają stosowania opatrunku, a jedynie powtarzania zabiegu odkażania i aplikowania kremu z częstotliwością 1 – 2 razy dziennie.

Otarcia z cechami krwawienia lub z których wydobywa się płyn surowiczy oraz pęcherze po perforacji, należy odkazić stosując octenisept® spray, Kiedy miejsce skaleczenia będzie oczyszczone i odkażone nakładamy warstwę żelu octenisept®. Dzięki temu przyspieszymy gojenie, dzięki efektowi chłodzącemu zmniejszymy odczucie bólu i świąd, a sam proces bliznowacenia poprawi się.  Stosując octeniseptu w żelu, nakładamy nieprzywierający i zapewniający dostęp powietrza opatrunek np.: odpowiedni plaster z gazą lub bandaż.

Co na otarcia skóry i pęcherze – otarcia miejsc intymnych

Bywa, że otarcia pojawiają się także w okolicach intymnych. Wystarczy mniej szczęśliwy epizod joggingu lub zwykły spacer w nieodpowiedniej bieliźnie. Takim otarciom najczęściej nie towarzyszy krwawienie ani obecność pęcherzy, a nieprzyjemne uczucie pieczenia i bólu. W takich przypadkach sprawdzi się octenisept® krem, który zawiera składniki działające łagodząco oraz oktenidynę o właściwościach antybakteryjnych.

Octenisept® krem tworzy, na zmienionej  powierzchni skóry, warstwę ochronną i wchłania się wolno. Dzięki temu już po chwili można odczuć ulgę i zaczyna się proces regeneracji. Przed zastosowaniem octeniseptu kremu należy pamiętać o właściwej higienie. Do umycia skóry okolic intymnych z cechami otarcia warto użyć emulsji myjącej, bez zawartości mydła, delikatnej i wzbogaconej w substancje regenerujące – np.: octenisan emulsja myjąca. Jeżeli uczucie bólu jest bardzo intensywne i nawet kontakt z wodą potęguje ból, warto sięgnąć po piankę esemtan pozwalającą bezboleśnie oczyścić miejsce otarcia.

octenisept® spray – lek

octenisept ® żel – wyrób medyczny

octenisept® krem – kosmetyk