Co warto zabrać podczas aktywności fizycznej

27 czerwca 2022

Wakacje to wspaniały czas do prowadzenia bardziej aktywnego trybu życia. Podczas urlopu porzucamy nasze biurka i mamy więcej możliwości, by więcej się ruszać. Bez znaczenia, czy wsiadamy na rower, ruszamy na spacer z kijkami, gramy w badmintona, czy też ćwiczymy ogólnorozwojowo. Przeczytaj co warto zabrać podczas aktywności fizycznej na dworze.

Co warto zabrać podczas aktywności fizycznej

uraz na rowerze rana kolano skaleczenie starta skóra

Aktywność fizyczna, nawet jako spacer, dobrze wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Czasami jednak, podczas aktywności ruchowej, dochodzi do urazów, m.in. ran i otarć skóry. Z tego powodu przygotowanie naszej apteczce w domu i podróży powinno być tak samo ważne jak wykonanie rozgrzewki przed ćwiczeniami. Wiedza, jak sobie pomóc i posiadanie „niezbędnika na rany” może szybko rozwiązać problem. A to pozwoli nam kontynuować naszą aktywność.

Co wziąć ze sobą na spacer, rower

Gdy idziemy na spacer lub chcemy poćwiczyć, warto zabrać ze sobą kilka rzeczy. Takie, które umożliwią nam wykonanie opatrunku, pozwolą też odkazić ranę i zabezpieczyć ją przed zakażeniem. Taki niezbędnik na rany powinien być także częścią naszej domowej apteczki. Najważniejsze, żeby dobrać do niej takie środki i opatrunki, by bezpiecznie pomóc dzieciom i dorosłym. W takiej podręcznej apteczce powinny się znaleźć:

  • bandaż, jałowe gaziki  lub opatrunki specjalistyczne, które nie przylepiają się do rany (warto poradzić się farmaceuty)

    spray na rany, spray na skaleczenie, na rany i skaleczenia, odkażanie ran

  • opatrunek uciskowy
  • antyseptyczny lek do przemywania rany – octenisept® spray
  • rękawiczki i lek do dezynfekcji rąk, np. desmanol
  • przylepiec i nożyczki
  • octenisept® żel – przyspiesza gojenie ran 15x i zabezpiecza rany przed zakażeniem i przywieraniem plastra i opatrunku

Co ze sobą zabrać na wyjazd

Całość nie musi zajmować wiele miejsca. Nożyczki do przycinania opatrunków mogą być bardzo małe i posiadać zaokrąglone końce. Popularne żele odkażające ręce są dostępne w turystycznych, małych objętościach. Plastikowa buteleczka octenisept®u jest bardzo poręczna, zmieści się nawet do saszetki. Posiada atomizer, a to ułatwia dozowanie produktu i gwarantuje że jego zawartość nie będzie zanieczyszczona. Nie trzeba się też martwić o rozlanie produktu.

Bardzo ważne jest, by w kontakcie z jakąkolwiek raną, najpierw zdezynfekować ręce (w miarę możliwości: umyć i zdezynfekować) i założyć rękawiczki. To jest jeden z najważniejszych i najskuteczniejszych sposobów na uniknięcie zakażeń i problemów z gojeniem rany.

Jak opatrywać małe rany i skaleczenie w plenerze

skaleczenie na rowerze kolano rana

Gdy dochodzi do otarcia lub płytkiego skaleczenia, kiedy nie dochodzi do dużego krwawienia i rana jest płytka, zwykle jesteśmy w stanie poradzić sobie sami. Wystarczy zdezynfekować ranę octenisept® sprayem i założyć plaster z opatrunkiem. Można róewnież przyłożyć gazik i umocować go plastrem. Jeśli ranka jest zanieczyszczona, można najpierw zwilżyć gazik octenisept®em i delikatnie oczyścić zranienie. Można również nałożyć warstwę octenisept żelu i zabezpieczyć ranę przed przywieraniem opatrunku.

Jak opatrywać większe rany i rany kłute

Większa rana – cięta, kłuta, szarpana wiąże się z krwotokiem, który trzeba zatamować w pierwszej kolejności. Przykładamy do zranionego miejsca sterylny gazik i uciskamy je. Jeśli opatrunek przesiąka krwią, przykładamy następną warstwę, nie usuwając poprzedniej gazy, możemy całość utrzymać bandażem.

Co zrobić gdy mamy krwotok

Duży krwotok wymaga szybkiego zatamowania przez miejscowy ucisk rany. Kończynę unosimy, gdyż zmniejsza to upływ krwi. Opatrunek uciskowy wymaga użycia dużego nacisku tak, żeby zatrzymać przepływ krwi. Gdy obserwujemy, że krwotok jest silny, wzywamy pomoc. Duży upływ krwi zagraża życiu i nie należy tego lekceważyć.

Co stosować na stłuczenia i zwichnięciastłuczenia i zwichnięcia jak opatrywać

Stłuczenia i zwichnięcia zazwyczaj goją się bez powikłań, wymagają jednak zaprzestania aktywności, gdyż powodują ból. Do jego uśmierzenia można stosować zimne okłady. Należy upewnić się, że nie doszło do złamania kości lub zerwania wiązadeł. Takie uszkodzenia wymagają zabezpieczenia, usztywnienia kończyny i wezwania pomocy (lub przetransportowania na izbę przyjęć).

Zakażenie rany i zakażenie skaleczeń

Poza wyżej wymienionym dużym krwotokiem, gdzie najważniejsze jest zatamowanie krwawienia, największym zagrożeniem dla rannego poszkodowanego jest zakażenie. Odpowiednie postępowanie może uchronić nas przed nieprzyjemnymi, często niebezpiecznymi dla zdrowia konsekwencjami. Dobór środka antyseptycznego jest niezwykle ważny.

Nie powinno się stosować antyseptyków na bazie alkoholu (spirytusu i innych) bezpośrednio na ranę. Ponieważ alkohol może doprowadzić do uszkodzeń wewnątrz tkanek lepiej jest wybrać środek bez alkoholowy. Wszystkie preparaty na bazie alkoholu można stosować na skórę tylko tam, gdzie nie ma otwartych ran. Woda utleniona ma bardzo niską skuteczność antybakteryjną. Może być z powodzeniem stosowana jedynie na otarcia naskórka. Dobrą skutecznością bakteriobójczą wykazują się preparaty na bazie jodu, jednak nie można ich stosować u dzieci, kobiet w ciąży, karmiących, wykazują one działanie alergizujące.

Jak dbać o gojenie się rany i skaleczenia

Co spakować do apteczki wakacyjnej, octenisept zastosowanieObserwacja, jak rana wygląda podczas procesu gojenia pozwala na szybką reakcję w przypadku rozwijającej się infekcji i stanu zapalnego. Barwne roztwory antyseptyczne zaburzają możliwość takiej oceny, dlatego nie poleca się stosowania ich.

Tylko produkty które są lekami dają gwarancję skuteczności i bezpieczeństwa. Najlepszym z nich jest octenisept®, wykazuje się bardzo wysoką skutecznością. octenisept® spray działa na bakterie, grzyby i wirusy, a jego stosowanie jest bezpieczne. Można użyć octenisept®u także u dzieci i osób starszych.

Warto go mieć w swojej apteczce i w podręcznym niezbędniku na rany, by spokojnie i bezpiecznie móc oddawać się aktywności fizycznej, nie tylko w wakacje.

Przeczytaj więcej: Jak dbać o rany