Zakażenie rany czego nie robić?

Do zwalczania infekcji miejscowej w okolicy rany nie należy używać antybiotyków w maści ani w kremie (np. w tych wydawanych bez recepty stężenie antybiotyku jest zbyt małe do skutecznego działania, lek nie przenika przez biofilm, może też prowadzić do powstania wielolekoopornych szczepów bakterii).

Skuteczne zwalczanie infekcji w ranie, zgodnie z zaleceniami towarzystw naukowych, wymaga by użyć leku odkażającego. octenisept® lek z zawartością oktenidyny + fenoksyetanolu z możliwością łączenia z opatrunkami specjalistycznymi w tym z zawierającymi srebro (infekcja będzie przez nie zwalczana, ale także maja za zadanie oczyszczać i zbalansować wysięk, w celu przyspieszenia gojenia rany).

Skuteczne mogą też okazać się preparaty z jodem (będące również lekami o działaniu antyseptycznym). Jednakże możemy je stosować tylko z opatrunkami bez zawartości srebra oraz nie należy stosować ich u dzieci poniżej 6 miesiąca, u chorych, którzy mają problemów z tarczycą i uczulenie na jod oraz jego preparaty, a także w ranach przewlekłych ze względu na swoje toksyczne działanie. Preparaty ze srebrem – srebro zawarte w opatrunkach specjalistycznych nie ma ograniczeń wiekowych, jednakże musimy pamiętać, iż nie należy preparatów z zawartością nanosrebra używać u dzieci do 7 roku życia.

Jeśli rana długo się nie goi, zakażenie nie tylko nie ustępuje, ale z dnia na dzień powiększa się i zaczyna obejmować przylegające tkanki, a rana pulsuje, piecze i boli, wypływa z niej ropa o przykrym zapachu lub wydzielina z krwią, skontaktuj się z lekarzem. Może też okazać się, że przyczyną złego gojenia się rany jest poważna choroba organizmu, np. cukrzyca lub nowotwór. Dlatego jeśli rana długo nie chce się goić, skontaktuj się z lekarzem.

* IMS z lat 2011-2018

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Schülke Polska sp. z o.o. z siedzibą w Waszawie w celu otrzymania informacji na wysłane zapytanie (zgodnie z Ustawą z dn. 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dn. 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE.

Oświadczam, że akceptuję Politykę Prywatności.