Połóg po porodzie

Pielęgnacja krocza po porodzie siłami natury jest bardzo ważne dla każdej kobiety. Przy porodzie siłami natury najczęściej wykonywana jest procedura nacięcia krocza w celu zmniejszenia ryzyka pęknięcia. Nacięcie krocza podczas porodu to rana, która wymaga konieczności założenia szwów – należy zatem zadbać, aby nie doszło do zakażenia rany porodowej.

Do objawów miejscowego zakażenia nacięcia krocza należą: gorączka, miejscowy ból oraz wyciek ropny z rany. Jak pielęgnować krocze po porodzie? Ważne, żeby ranę utrzymać w czystości i dbać o profilaktykę w celu eliminacji możliwości zakażenia. Tym bardziej, iż jest ona zlokalizowana w okolicach krocza, gdzie ryzyko zakażenia jest bardzo duże. Higiena i pielęgnacja krocza po porodzie jest więc niezwykle istotna. Zatem warto zawsze po skorzystaniu z toalety użyć do przemycia rany i krocza jednorazowe saszetki myjące octenisan®. Zawsze pamiętaj, żeby zaczynać osuszanie w kierunku do odbytu – kierunek jest ważny, żeby nie wprowadzać bakterii z odbytu do wrażliwej pochwy. Aby wyeliminować zakażenia połogowe, myj ręce przed i po dotknięciu obszaru krocza. Jako profilaktykę i zabezpieczenie przed zakażeniem rany użyj leku odkażającego octenisept spryskując miejsce rany bez potrzeby spłukiwania.

Ryzyko infekcji niesie za sobą także rana po cesarskim cięciu ze szwami. W tym wypadku również profilaktycznie przy zmianie opatrunku powinnyśmy użyć leku odkażającego octenisept®. Jeśli chcemy, żeby rana po cesarce po zdjęciu szwów pięknie się nam zagoiła, możemy użyć żelu octenilin®. Obydwa produkty zabezpieczą przed zakażeniem, stworzą prawidłowe środowisko do prawidłowego gojenia się i zapobiegną tworzeniu się zbliznowaceń. Pamiętaj, że jeśli w ranie po cięciu cesarskim pojawi się obrzęk, sączenie, gorączka lub nasilony ból, trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Połogowe zapalenie sutka to także stan zapalny organizmu. Najczęściej zapalenie brodawki sutkowej rozwija się już w okresie połogu, kiedy kobieta dopiero zaczyna uczyć się prawidłowo przystawiać dziecko do piersi. Stan zapalny może stanowić efekt pęknięć brodawki sutkowej z powodu niewłaściwego ssania przez niemowlę, albo niedostatecznego opróżniania piersi z pokarmu. W takiej sytuacji między karmieniami użyj na okolice brodawki i samą brodawkę żelu octenilin®. Jednakże pamiętaj, by zawsze przed karmieniem usunąć warstwę kremu z brodawki i okolic brodawki. Żel octenilin® przyspieszy gojenie zapalenia sutka, będzie działał przeciwzapalnie dzięki zawartości bisabolu, pantenolu, a także zabezpieczy przed zakażeniem, dzięki zawartości oktenidyny o właściwościach antybakteryjnych.

* IMS z lat 2011-2021

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Schülke Polska sp. z o.o. z siedzibą w Waszawie w celu otrzymania informacji na wysłane zapytanie (zgodnie z Ustawą z dn. 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dn. 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE.

    Oświadczam, że akceptuję Politykę Prywatności.