Połóg po porodzie

Pielęgnacja krocza po porodzie siłami natury jest bardzo ważne dla każdej kobiety. Przy porodzie siłami natury najczęściej wykonywana jest procedura nacięcia krocza w celu zmniejszenia ryzyka pęknięcia. Nacięcie krocza podczas porodu to rana, która wymaga konieczności założenia szwów – należy zatem zadbać, aby nie doszło do zakażenia rany porodowej.

Do objawów miejscowego zakażenia nacięcia krocza należą: gorączka, miejscowy ból oraz wyciek ropny z rany. Jak pielęgnować krocze po porodzie? Ważne, żeby ranę utrzymać w czystości i dbać o profilaktykę w celu eliminacji możliwości zakażenia. Tym bardziej, iż jest ona zlokalizowana w okolicach krocza, gdzie ryzyko zakażenia jest bardzo duże. Higiena i pielęgnacja krocza po porodzie jest więc niezwykle istotna. Zatem warto zawsze po skorzystaniu z toalety użyć do przemycia rany i krocza jednorazowe saszetki myjące octenisan®. Zawsze pamiętaj, żeby zaczynać osuszanie w kierunku do odbytu – kierunek jest ważny, żeby nie wprowadzać bakterii z odbytu do wrażliwej pochwy. Aby wyeliminować zakażenia połogowe, myj ręce przed i po dotknięciu obszaru krocza. Jako profilaktykę i zabezpieczenie przed zakażeniem rany użyj leku odkażającego octenisept spryskując miejsce rany bez potrzeby spłukiwania.

Ryzyko infekcji niesie za sobą także rana po cesarskim cięciu ze szwami. W tym wypadku również profilaktycznie przy zmianie opatrunku powinnyśmy użyć leku odkażającego octenisept®. Jeśli chcemy, żeby rana po cesarce po zdjęciu szwów pięknie się nam zagoiła, możemy użyć żelu octenilin® albo kremu octenicare®. Obydwa produkty zabezpieczą przed zakażeniem, stworzą prawidłowe środowisko do prawidłowego gojenia się i zapobiegną tworzeniu się zbliznowaceń. Pamiętaj, że jeśli w ranie po cięciu cesarskim pojawi się obrzęk, sączenie, gorączka lub nasilony ból, trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Połogowe zapalenie sutka to także stan zapalny organizmu. Najczęściej zapalenie brodawki sutkowej rozwija się już w okresie połogu, kiedy kobieta dopiero zaczyna uczyć się prawidłowo przystawiać dziecko do piersi. Stan zapalny może stanowić efekt pęknięć brodawki sutkowej z powodu niewłaściwego ssania przez niemowlę, albo niedostatecznego opróżniania piersi z pokarmu .W takiej sytuacji między karmieniami użyj na okolice brodawki i samą brodawkę kremu octenicare®. Jednakże pamiętaj, by zawsze przed karmieniem usunąć warstwę kremu z brodawki i okolic brodawki. Krem octenicare® przyspieszy gojenie zapalenia sutka, będzie działał przeciwzapalnie dzięki zawartości bisabolu, pantenolu, a także zabezpieczy przed zakażeniem, dzięki zawartości oktenidyny o właściwościach antybakteryjnych.

Bezpieczeństwo stosowania octeniseptu podczas ciąży i karmienia piersią

Badania wykazały, że oktenidyna nie przechodzi przez łożysko, co sprawia, że może być stosowana przez kobiety ciężarne:

  1. Wyniki badań dotyczących skuteczności różnych środków w leczeniu zapaleń pochwy u hospitalizowanych ciężarnych kobiet (A. Novakov Mikić et al.; 2012). Celem badania była ocena skuteczności octeniseptu w leczeniu waginozy u kobiet ciężarnych w porównaniu do rutynowo stosowanych leków – neomycyny / polimyksyny B / nystatyny, metronidazolu lub tabletek z mykonazolem. W badaniu wzięło udział 1000 pacjentek. Wyniki wykazały, że octenisept był najskuteczniejszym antyseptykiem zarówno w leczeniu waginoz bakteryjnych, jak i kandydoz pochwy (p < 0,001). Zastosowanie octeniseptu przez jeden dzień prowadziło do ustąpienia objawów waginozy bakteryjnej u 52% kobiet i objawów kandydozy u 38% kobiet.
  2. Skuteczność i tolerancja na stosowanie miejscowe antyseptyku – leczenie waginalnej dysbiozy w czasie ciąży (Briese V., Arch Gynecol Obstet 2011; 283: 585-590). W badaniu wzięło udział 1156 ciężarnych, 109 z nich leczono octeniseptem. Skuteczność antyseptyku w leczeniu dysbiozy i objawów waginozy bakteryjnej została oceniona po 7 dniach jako dobra i porównywalna do wyników leczenia kobiet niebędących w ciąży. Antyseptyk był dobrze tolerowany przez 109 pacjentek – u 5 z nich zaobserwowano niepożądane efekty uboczne, ale wszystkie z nich zostały sklasyfikowane jako niezwiązane z podaniem antyseptyku. W grupie leczonej octeniseptem nie doszło do żadnego przypadku porodu przedwczesnego. Stwierdzono dobrą tolerancję na antyseptyk u kobiet ciężarnych. Octenisept został oceniony jako antyseptyk bezpieczny (Weissenbacher E.R. et al.; International Journal of Experimental and Clinical Chemotherapy; Supplement 1/97)
* IMS z lat 2011-2020

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Schülke Polska sp. z o.o. z siedzibą w Waszawie w celu otrzymania informacji na wysłane zapytanie (zgodnie z Ustawą z dn. 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dn. 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE.

Oświadczam, że akceptuję Politykę Prywatności.